Uzbekistan – Tisíc a jeden zážitkov

Destinácia: Uzbekistan
Kód zájazdu: 1130402
Cena od: 1 630 €
Príplatky od: 700 €
Poznávacie zájazdy
Gastro

Výber termínu

07.09.2024 12 dní First Minute 1 630 € +700 € odlet: Viedeň, Budapešť letecká

Popis zájazdu

Uzbekistan Vám svojou architektúrou pripomenie rozprávku Tisíc a jedna noc, ale nie len to, odnesiete si aj 1001 zážitkov.Napríklad vedeli ste, že v Uzbekistane sa dohovoríte uzbecky, tadžicky a rusky? Alebo, že Avicenna – zakladateľ modernej medicíny, pochádzal z Uzbekistanu? Videli ste už kilometre bavlnených polí? Už Vám niekto povedal, že 2. najväčším vývozcom bavlny je Uzbekistan? Ochutnali ste už pražené jadierka marhulí? A čo tak miestny street food? Táto krajina je ako obrovská paleta farieb – priateľskí ľudia, orientálna kuchyňa s typickým plovom, architektúra rôznych národov, bohatá história, a v neposlednom rade jazyk a príroda. Tak cestujte a nazbierajte si svoje zážitky.

Program
1. deň   Príletový deň, prvá noc v hoteli/Taškent

Prílet do Taškentu vo večerných hodinách
Ubytovanie v hoteli
Večera
Voľný čas

2. deň   Prehliadka mesta Taškent a návšteva bazáru, voľný čas
Raňajky v hoteli
Prehliadka mesta Taškent a návšteva bazáru
Taškent
 je hlavné mesto Uzbekistanu a v preklade názov mesta znamená Kamenné mesto.
Počas prehliadky uvidíte námestie Chast-Imam, Medresa, námestie nezávislosti či divadelné námestie. Potom sa vyberieme na bazár Čorsu, ktorý Vás prekvapí veľkosťou, tovarom a atmosférou. A na bazáre nevynecháme miestne dobroty, aby ste vedeli, čo doniesť domov.
Voľný čas
Večera
Noc v hoteli v Taškente

3. deň   Presun do mesta Chiva s exkurziou, voľný čas
Raňajky v hoteli
Presun do mesta Chiva – letecky
Ubytovanie v hoteli
Naše prvé kroky v Chive povedú do Ičan Kali (v preklade vnútorné mesto) – Ičan Kala je ako skanzen, ktorý je obkolesený hradbami a tak si do teraz zachoval podobu historického orientálneho mesta. Chiva je jedným z najstarších Uzbeckých miest a už v 10. storočí ju spomínajú v letopisoch ako tepnu hodvábnej cesty. Od úsvitu do západu slnka bránami mesta prúdili karavany, ktoré tu obchodovali alebo sa tu zastavali na noc načerpať sily na ďalšiu cestu.
Večera
Voľný čas

4. deň   Mesto Chiva, Ayaz Kala (jurtová osada) a Toprak Kala

Raňajky v hoteli
Strávime ešte jeden deň v Chive a ponoríme sa do úzkych uličiek. Potom sa vyberieme do Ayaz Kala a Toprak Kala.
Toprak Kala bolo kedysi hlavným mestom a pevnosťou ríše Chórezm, ktorá existovala od 1.storočia nášho letopočtu. Pozrite si spolu s nami, čo kedysi dokázala dávna civilizácia. Následne sa zastavíme v Ayaz Kala, kde sa nachádza aj jurtová osada.
Návrat do Chivy
večera a voľný čas

5. deň   Presun do mesta Buchara, púšť Kizil-Kum
Raňajky v hoteli
Presunieme sa do mesta Buchara 
Naša cesta do Buchary povedie cez obrovskú púšť Kizil- Kum (červený piesok)
Práve v púšti si dáme spolu obed v podobe pikniku
ubytovanie v Buchare
Začneme naše zoznamovanie s Bucharou – toto mesto sa prvý krát spomína v písomnostiach už v 2. storočí a považuje sa za akési centrum moslimskej kultúry v Uzbekistane. Dôvodom je množstvo dochovaných mešít a medrese (školy pre Imámov a tých, čo mali šíriť moslimskú vieru)
Noc v hoteli

6. deň   Exkurzia do Po-i-Kalyan

Raňajky v hoteli
Exkurzia do Po-i-Kalyan – je komplex, ktorý je symbolom Buchary. Ak na internete zadáte „Buchara“, tak prvé obrázky uvidíte práve z týchto miest, lebo sú skutočne monumentálne.
Po-i-Kalyan sa nachádza na križovatke 4 bazárov, samotný názov znamená „pri nohách veľkého“, takto označujú minaret z roku 298 s výškou 143 metrov. Komplex obsahuje 4 elementy: dve mešity oproti sebe, minaret v strede a medresa južne.
Počas exkurzie navštívime aj komplex Lyab-i Hauz, ktorý sa skladá z Kukeldaš medresa a medresa chonaki Nodir Devon Begi.
Večera
Noc v hoteli

7. deň   Exkurzia do Sitori-i-Mokhi Khosa, do komplexu Bahouddina Naqshbandi, folklórne vystúpenie
Raňajky v hoteli
Check out
Exkurzia do Sitori-i-Mokhi Khosa (letné sídlo posledných bucharských emirov) – palác sa skladá z 3 častí: časť pre mužov, časť pre ženy a remeselné dielne, ktoré boli okolo paláca.
Exkurzia do komplexu Bahouddina Naqshbandi– je to pútnické miesto pre veriacich v centrálnej Ázii. Navštívime aj slávnu keramickú dielňu miestneho majstra.
Následne navštívime pevnosť Ark, mešitu Bolo-Haouz ? tzv. perlu východu – mauzoleum Ismaila Samani, mocného panovníka, ktorý vládol na tomto území v 9.storočí.
Večera s folklórnym vystúpením

8. deň   Presun do Nuraty, jurtový kemp

Raňajky v hoteli
check out a ideme smerom do Nuraty
V Nurate navštívime rybník s posvätnými rybkami, ktorých sa miestni ani nedotknú, lebo veria, že sú to duše ich predkov.
Obed v uzbeckej rodine
Po obede sa vyberieme do jurtového kempu pri jazere Ajdarkul
Dozvieme sa viac o kočovnom spôsobe života v tomto regióne. Kto bude mať chuť môže sa okúpať v jazere.
Večer si dáme tradičnú večeru pri ohni. 

9. deň   Presun do Samarkandu s exkurziou (medresy, mauzóleum), voľný čas
Raňajky v hoteli
Presun do Samarkandu
Ubytovanie v hoteli
Potom sa spolu vydáme na prieskum hlavného mesta za čias Timurovej ríše – navštívime námestie Registan (v preklade piesočné námestie), ktoré je srdcom mesta. Nachádzajú sa tu 3 medresy: medresa Ulegbeka, ktorú dal postaviť v 15.storočí samotný vnuk veľkého Emira Timura, medresa Šer- Dor zo 17. storočia, ktorá ma 2 levov na hlavnom portáli. Poslednou medresou je Tilya Kori, čo znamená  zdobená zlatom. Ďalej navštívime mauzóleum emira Timura a jeho dynastie. Mauzóleum svojou krásou a legendami poplietlo hlavu nie jednému cestovateľovi a preto má toto miesto špeciálnu atmosféru.
Večera a voľný čas

10. deň   Exkurzia do Ulugbekového observatória, do mešity Bibi Chanym, návšteva bazáru, Nekropolis Šah-i-Zind, voľný čas
Raňajky v hoteli
Exkurzia do Ulugbekového observatória – najväčšie observatórium na východe, kde už v 15. storočí vedeli presne určiť súradnice, Samarkandu.
Exkurzia do mešity Bibi Chanym – túto najväčšiu mešitu v strednej Ázii dal vybudovať emir Timur po tom, ako sa víťazne vrátil z Indie.
Potom sa vyberieme na bazár menom Siab. Koreniny, oriešky, sušené ovocie, zelenia a mnoho iného Vás na toľko upúta, že nebudete vedieť kam skôr. Ale my s Vami pôjdeme degustovať samarkandskú chalvu a slávny uzbecký chlebík so sezamom.
Nekropolis Šah-i-Zinda 
(v preklade živý cár) –  ohúri každého návštevníka, lebo 70% hrobiek sa zachovalo a renovovali ich iba minimálne. Rôzne druhy zdobenia, farby, kupoly…, to všetko Vám pripomenie napr. aj Aladina a jeho čarovnú lampu.
Večera a voľný čas

11. deň   Mauzóleum sv. Daniela, závod na výrobu vína, rozlúčka a odlet domov
Raňajky
Po návšteve observatória sa vyberieme do mauzólea sv. Daniela. Je to jedno z miest na svete, ktoré uctievajú 3 náboženstvá: islam, kresťanstvo a judaizmus. Ľudia z celého sveta sa tu prichádzajú pomodliť a dokonca nemusíte byť ani veriaci, aby ste pocítili pokoj, ktorý toto miesto vyžaruje.
Vyberieme sa do závodu na výrobu vína, kde sa dozvieme o miestnom vinárstve a na záver budeme degustovať Uzbecké víno
Presun rýchlovlakom do Taškentu
Ubytovanie v hoteli
Rozlúčková večera
Nočný odlet z Taškentu
 

*Poradie aktivít v programe sa môže meniť v závislosti od času príletu/odletu (letecká spoločnosť má právo meniť časy letov).
**CK má právo na zmenu hotela, úpravu programu, za predpokladu adekvátnej náhrady a zrozumiteľného ohlásenia účastníkom zájazdu.

Na vstup do Uzbekistanu nie sú potrebné víza, pokiaľ pobyt nepresiahne 3 mesiace. Platnosť cestovného pasu musí byť min. 6 mesiacov po návrate z destinácie.

Cena zahŕňa:
ubytovanie s raňajkami v hoteloch 4* a 3*
polpenzia - podľa programu
všetky transfery v Uzbekistane v klimatizovanom autobuse
služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu
všetky vstupy podľa programu a aktivity
lístok na vlak Samarkand - Taškent
vnútroštátne letenky - 1x presun lietadlom
1 liter minerálnej vody denne na osobu
degustácia vína

Cena nezahŕňa:
spiatočná letenka od 700€/osoba
cestovné poistenie Balík A2 exclusive (100% krytie storno zájazdu a covid-19): 68,40€ osoba/pobyt (v prípade príletu deň po termíne zájazdu - 74,10€)
alebo, cestovné poistenie Balík A3 pandemic: 75,60€ osoba/pobyt (v prípade príletu deň po termíne zájazdu - 81,90€)
transfer na/z/ letisko Bratislava - Viedeň - Bratislava: 15€/osoba/cesta
transfer na/z/ letisko Bratislava - Budapešť- Bratislava: 40€/osoba/cesta
vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,29 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 36,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »