Portugalsko, Madeira a Azorské ostrovy

V polovice 19. storočia sa v Lisabone začali budovať parky a významné kultúrne zariadenia. foto: Joz Približne 6 km západne od centra mesta je bývalý prístav odkiaľ vyplávali portugalskí moreplavci do /uploads/Krajiny_sveta/Portugalsko/pixabay-azory-nature-2879698.jpg Vítajte na obľúbenom európskom zájazde. Ak by sme hľadali v Európe exotiku, naše kroky by nás privie Začíname v hlavnom meste Lisabon. Mesto námorníkov a objaviteľov a zároveň jedno z najkrajších hlavn Ikonická žltá električka je pre Lisabon tým, čím žlté taxíky pre New York.
 foto: Michal Gaj - BUBO V uličkách sa Lisabonu dostaneme hlbšie pod kožu. Vyskúšate si jazdu ? foto: Jozef Zelizňák - BUBO V Beléme, na okraji mesta, sa nachádza aj takýto impozantný Kláštor hieronymitov. Na tomto mieste sa Touto vodnou cestou odchádzali portugalskí moreplavci do Ameriky. Z móla im mávali ich plačúce ženy Súčasťou tejto okrajovej štvrte mesta je aj takýto obrovský Pamätník objaviteľov. Má tvar lode a v j V takýchto uličkách sa zrodila typická portugalská hudba fado, ktorej texty opisujú pocity ženy znič A Brasileira (U Brazílčanky) je najstaršia kaviareň v Lisabone. foto: Daniela Snováková - BUBO A Brasileira otvoril v roku 1905 Adriano Telles, aby v tom čase napomohol importovanej brazílskej ká A Brasileira sa nachádza v bohémskej štvrti Chiado a vďaka svojej lokalite sa od svojho otvorenia te Naše kroky nás zavedú aj do samotného centra hlavného mesta, ktoré bolo kedysi vydrancované vojskom Lisabon je neuveriteľne fotogenické mesto. Červené strechy, biele fasády budov, bohaté muškáty v okn Ochutnáme aj pastéis de nata. Predávajú ich takmer v každom obchode, no my poznáme špičkovú pekáreň, Prechádzky nočným Lisabonom sa Vám budú veľmi páčiť. Toľko farieb, vôni, chutí a vo vzduchu nostalgi Smerujeme do starého mesta Maurov, ktoré v roku 1147 získal kráľ Alfonz I. Dobyvateľ. foto: Jozef Ze Kráľovský palác v Sintre a je ich tu niekoľko. Bude toto najkrajšie mestečko aké ste kedy videli? 
f Novodobý Sintra je zapísaná na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. 
foto: Maja Čútová – BUBO Impozantný z diaľky aj zblízka.
 foto: Michaela Tretinová - BUBO Z terasy hradu sa zadívame do diaľky. Cítime sa ako hradní páni. Muselo sa tu žiť úžasne.
 foto: Mic Portugalskí panovníci na ničom nešetrili, ale zachovali si aj niečo z krásnej a pokojnej okolitej pr V meste Sintra sa nachádza celá rada neobyčajných stavieb. Videli ste už niekde toľko krásny a toľko Postupne sa dostávame až na Cabo da Roca. Najzápadnejší bod kontinentálneho Portugalska a Európy.
fo Na západnom konci Európy je maják a drevený plot, za ktorým je už len šíri oceán. Čo cítili moreplav Celodenný výlet z Lisabonu nás zavedie do pútnického mesta Fatima. Bazilika Panny Márie Ružencovej.
Zastavíme sa aj v historickej Batalhe a pozrieme sa na jej kláštor.
foto: Michal Gaj  - BUBO A ak budeme mať šťastie, v meste Obidos zastihneme aj stredoveké slávnosti. Portugalsko je nádherné. V meste Obidos sa nachádza aj takýto stredoveký hrad Castelo de Óbidos obkolesený a chránený starými Vynikajúce služby, vkusný dizajn, skvelé jedlo. foto: Four Seasons Hotel Ritz Lisbon Four Seasons nenecháva v tomto mestskom hoteli nič na náhodu a ponúka dokonalosť. foto: Four Seasons Viac informácií o hoteli Four Seasons Ritz nájdete v doplnkových službách. foto: Four Seasons Hotel Opúšťame Lisabon a prilietame na Madeiru, Ostrov kvetov a vína
foto: Michal Gaj – BUBO Madeira v celej kráse. Dáme trochu zabrať fotoaparátom. Madeira by mohla byť TOP dovolenka v Európe. Náš hotel leží na južnom pobreží na tom najlepšom mieste. Bazén a výhľad na nekonečný Atlantik.
foto Madeira je krásny zelený ostrov. Je ako stvorený pre turistiku v prekrásnej prírode. 
foto: Michal G Lesmi vedú mnoho stáročné zavlažovacie kanály – tzv. levadas – a my sme tú najkrajšiu prechádzku vlo Podnikáme trekking -prechádzku na najvyšší vrch Madeiry. Ide o absolútne bezpečnú hrebeňovku s nádhe Z vrcholu je vidieť „do nekonečna“ na všetky strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Dnes prejdeme 4 vegetačné pásma. Program sme pripravili tak, aby ho zvládol každý. Tu si dáme kávičk Clube de Golf Santo da Serra Espada (stuhochvost čierny) je meter dlhá čierna dravá ryba, ktorá žije vo veľkej hĺbke Atlantiku ni Koľko druhov marakuje poznáte? Jedli ste už ananasobanán? Vo Funchale sa všetko dozvieme a ochutnáme Jedna z bočných ulíc. Funchal je najkrajším mestom Makaronézie, príjemným mestom plným paliem, kveto Lanovka na Monte a nádherný Funchal položený hlboko pod nami.
foto: Ľuboš Fellner- BUBO Botanická záhrada na Ostrove kvetov, Funchal.
foto: Michal Gaj - BUBO Pamätník Krištofovi Kolumbovi, ktorý vo Funchal žil v rokoch 1475, 1480 a 1492.
foto: Michal Gaj - B Madeira to je aj krajina nádherných kaktusov a paliem. Vždy plná zelene.
foto: Michal Gaj - BUBO Nakupujeme to najlepšie ovocie v mercade.
foto: Petra Kováčová – BUBO Z každej strany Atlantik a dych berúce útesy.
foto: Michal Gaj - BUBO Posledné A ideme ešte ďalej. Prilietame na ďalšie bujné zelené ostrovy v Atlantiku. foto: Martin Lipinský – B Ako keby sme boli v inej krajine, ostrov Sao Miguel je opäť úplne iný. Ihneď z letiska vyrážame k tý Pustíme si Mira Žbirku a úzkymi cestičkami putujeme k Sete Cidades – k Azorskej Atlantíde. 
foto: Ľu Turistika na Azorách je zážitok. Toľko zelene naokolo.
foto: Martin Lipinský – BUBO Príroda počas prechádzky na vyhliadku s názvom Ústa do pekla.
foto: Ľuboš Fellner- BUBO Lagoa de Santiago. Sny sa stávajú skutočnosťou.
foto: Martin Lipinský – BUBO Typický kostolík na ostrove. 
foto: Martin Lipinský – BUBO Z túry ku Farol Ponta do Arnel. Fotíme a fotíme.
foto: Martin Lipinský  – BUBO Rozloha Portugalska aj s ostrovmi Madeira a Azorské ostrovy je o čosi viac ako dvojnásobok Slovenska Takto bude vyzerať turistika v Azorskej džungli.
foto: Martin Lipinský  – BUBO Začiatkom 19. storočia to bol Havaj, Južná Afrika a Azory, ktoré sa pokúšali ovládnuť európsky trh s Praça Gonçalo Velho Cabral. Hlavné mesto Ponta Delgada je malé a my jeho prehliadku spojíme s rozlúč Sadneme si do kaviarne Cafe Central a vychutnáme pohľady na absolútny stred mesta.
foto: Ľuboš Felln Mňam! Portugalská kuchyňa je vynikajúca. Ingrediencie na Azorách sú maximálne ekologické a bio.
foto Porta de Cidade je vstupom do mesta. Ide o rozžiarenú trojoblúkovú vstupnú bránu postavenú v roku 17 Dovnútra kostola Sv. Sebastiána vstupujete pekným vápencovým portálom v typickom portugalskom Manuel Počas celého zájazdu kvalitné ubytovanie. Toto je izba v BUBO hoteli v Ponta Delgada. Presne vieme l Skúsite si zasurfovať? Pláž Santa Barbara bude našou prvou zastávkou na veľkom okruhu ostrovom Sao M Prechádzky popri nekonečnom oceáne. Odrazu sa necítime ako vládca sveta.
foto: Martin Lipinský – BUB Budeme pozorovať odvážnych surferov. Alebo idete do toho?! foto: Ľuboš Fellner - BUBO Výhľady na krajinu. Je toto ešte Európa? Miradouro de Santa Iria patrí medzi jednu z troch (uvidíme Gorreana bola založená v roku 1883 a pohľad na svahy plné čajových kríkov Vás razom prenesú do exoti Prezrieme si celú výrobu čaju, ochutnáme čierny aj zelený čaj priamo z plantáže a koláčiky pasteis d Salto do Prego, jeden z mnohých vodopádov na Azorách.
foto: Daniela Snováková - BUBO Vyhliadka z vrchu Pico do Ferro a výhľad na jazero Lagoa das Furnas. Na Azory chodíme vyše 10 rokov Energia spod zemského povrchu sa derie von. Azory sú ostrovy vulkanického pôvodu.
foto: Martin Lipin Dračie mesto, predpeklie, centrum vulkanických geotermálnych aktivít, so sopkou Furnas, ktorá je naj Termálne pramene Caldeiras das Furnas a ochutnávka liečivej vody jedného z prameňov.
foto: Ľuboš Fel Botanická záhrada „Terra Nostra“ v mestečku Furnas.
foto: Martin Lipinský – BUBO Terra Nostra s teplotou, ktorá varíruje od 35 do 40 stupňov. Martin Lipinský - BUBO Ten tvar je neuveriteľný. Ide o najnavštevovanejšiu pláž Azorských ostrovov, no pre nás to bude opäť Na prvý pohľad je evidentné, že ostrovček je podmorským kráterom, ktorý sa vynoril nad hladinu a stu Ermida de Nossa Senhora da Paz a o jeden z troch najkrajších výhľadov na ostrove -obrovský zážitok. V krajine kde je iba 5% krajiny zastavanej je všetko jedlo absolútne BIO. Všetko je domácke a kuchár Morské slimáky, ktoré v angličtine volajú „limpeds“ si tu objednajte ako „lápaš“. Príprava je jednod Treska bacalhau a biele vínko z ostrovov. Ambiente na Azorách nie je také ako na Madeire, ale jedlo Rozlúčková večera s vínkom Verdelho (vitikultúra pod patronátom UNESCO), ktoré pil s nadšením aj Rus Spoznali sme Portugalsko a jeho zelený raj uprostred oceánu. Je čas zbaliť sa a ísť domov. Kam to bu
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333618
Cena od: 2 685 €
Príplatky od: 397 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

03.08.2024 9 dní Last Minute 3 185 € +397 € odlet: Viedeň letecká
17.08.2024 9 dní Last Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
14.09.2024 9 dní First Minute 2 795 € +397 € odlet: Viedeň letecká
28.09.2024 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
12.10.2024 9 dní First Minute 2 685 € +397 € odlet: Viedeň letecká
26.10.2024 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
22.03.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
05.04.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
19.04.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
26.04.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
03.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
10.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
17.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
24.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
31.05.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
07.06.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
14.06.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
21.06.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
28.06.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
05.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
12.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
19.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
26.07.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
02.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
09.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
16.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
23.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
30.08.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
06.09.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
20.09.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
04.10.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
18.10.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
01.11.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká
26.12.2025 9 dní First Minute 2 895 € +397 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Na okraji starého kontinentu sa skrýva krajina, ktorá kedysi naštartovala éru objavovania sveta. Jediní mali odvahu vydať sa do neznáma. Spoznajte ich krajinu, mestá, jedlo, víno a zamilujte sa do objavných ciest. V druhej časti cesty sa vydáme na zelené ostrovy stratené v rozľahlom Atlantiku. Luxusné ostrovy a prírodný raj mnohí považujú za najkrajšie miesta nielen Európy. Na ostrovoch večnej jari sa prejdeme v najzelenších horách aké ste kedy videli, nakukneme do kaldér sopiek a hlava sa Vám zatočí z vône v „botanickej záhrade“ pod holým nebom. Nič krajšie ste doteraz nevideli! Doprajte si netradičnú a prepracovanú Európsku dovolenku v kvalite.
Najzápadnejší bod nášho kontinentu sa nachádza v Portugalsku. Nie je to však miesto, kde Európa končí, naopak, podľa mnohých práve tu začína. Portugalci boli tí, ktorí prvýkrát oboplávali Afriku, alebo dookola celý svet. Pri prechádzke cez úzke lisabonské ulice je túto moreplaveckú históriu cítiť na každom kroku. Okrem nej nás v Lisabone čaká treska bacalao, lahodné koláčiky z Belému, sladké portské víno a koncert tradičnej neuveriteľne smutnej, ale aj tak krásnej hudby fado. Naozaj sa vo Fatime zjavila Panna Mária? Na chvíľu sa vrátime do stredoveku v mestečku Obidos a pozrieme si nedostavanú katedrálu, ale aj hrobky portugalských kráľov v Batalhi. Rovnako očarujúci, ako pevninská časť Portugalska, je aj jeho najväčší ostrov Madeira. Významným osobnostiam ako Krištofovi Kolombovi, Winstonovi Churchillovi, alebo cisárovnej Sissi učarovala jeho nádherná príroda a ostrov večnej jari sa ich obľúbeným miestom na trávenie voľného času. 

1. deň:
Odlet z Viedne a prílet do Lisabonu. Poldenná prehliadka hlavného mesta Portugalska. LISABON: mesto námorníkov a objaviteľov a zároveň jedno z najkrajších hlavných miest Európy. Pamiatky z čias veľkých námorných objavov, pevnosť Sao Jorge, veža Belém, Hieronymovo opátstvo, námorné múzeum, ktoré patrí k najlepším na svete, rieka Tejo a koniec jej púte Európou. Centrum Lisabonu – zmes Afriky, Európy a Južnej Ameriky. Potulky centrálnym Lisabonom, pri ktorých Vás sprevádza svieži vietor z Atlantiku. Transfer do hotela. Uvítacia večera. Rybacia caldeirada či úžasná treska Bacalhau? Každopádne geniálne vínko, o ktorom sa toľko v našich končinách nevie.

2. deň:
Po raňajkách celodenný výlet do okolia Lisabonu, do oblasti, ktorú si portugalskí králi vybrali za svoje letné sídlo. SINTRA: mestečko uprostred borovicových hájov sviežej zelenej farby, medzi ktorými sú letné rezidencie portugalských vládcov. CABO DA ROCA: najzápadnejší bod kontinentálnej Európy, z ktorého budeme obdivovať divoké pobrežie Atlantiku z vysokých brál a nekonečný oceán, ktorý sa končí na kanadskom pobreží. Maják a maličké múzeum. Gurmánske hody, večera v sprievode hudby fado, pri tónoch ktorej sa Vám budú tisnúť slzy do očí. Dnes si vysvetlíme, čo je Ruby, Tawny, LBV, Colheita a ktorý ročník portského je ten naj.

3. deň:
Celodenný výlet do trojuholníka nádherných miest Fatima, Batalha, Obidos. Začneme malým romantickým Obidosom, mestom kráľoviem, ktoré je tak maličké, že sa vám obrazne zmestí do dlane. Prechádzka po mestských hradbách a takmer určite nakukneme aj do jedného zo 14 kníhkupectiev. Je ich tu asi najviac v Európe. Z Óbidosu sa vydáme na sever a načrieme do úplne iného súdka. Fatima nesie meno dcéry proroka Muhammada. Počas takmer celej svojej histórie to bola obyčajná dedina, kde sa nič moc nedialo. To všetko sa ale drasticky zmenilo 13.5.1917 keď tu trom miestnym deťom, pastierom Lúcii, Franciscovi a Jacinte zjavila panna Mária. Deťom sa zjavila až 6 krát a zvestovala im fatimské proroctvá, ktoré dodnes nie sú zverejnené. Deťom sa 2 x zjavil dokonca aj anjel. Posledné zjavenie prebehlo 13.10.1917. Z Fatimy sa razom stalo pútnické centrum, ktoré sa radí k trom najdôležitejším v Európe ( Compostela, Fatima, Lurdy). Atmosféra vo Fatime sa nesie v znamení viery a aj neveriaci sa tu minimálne zamyslí. Koniec koncov sú veci medzi nebom a zemou, ktoré sa dajú ťažko vysvetliť.  Dominantou celého areálu je nádherná bazilika Panny Márie z Fatimy, ktorá stojí na miesto, kde deti pásli ovce. Všetky tri deti ( dospelého veku sa dožila len Lúcia) sú pochované priamo v bazilike. Atmosféru vo Fatime je možné aj krájať. Panna Mária nás bude sprevádzať aj na ďalšie miesto. Našim ďalším zastavením bude totiž dominikánsky kláštor Batalha. Toto miesto postavuli portugalci ako prejav vďaky za pomoc Panny Márie pri bitke s kastílčanmi v Aljubarrote v roku 1385. Kráľ Joáo I. prvý sa takto pekne poďakoval za duchovnú pomoc a veru, že sa mu to oplatilo. Práve tu v týchto rokoch sa začal zlatý vek Portugalska a objavných námorných plavieb. Gotická Batalha sa stala súčasťou svetového dedičtsva UNESCO. Podvečerný návrat do Lisabonu.

4. deň:
Rozlúčka s Portugalskom, transfer na letisko a priamy let do Makaronézie na Požehnané či Šťastné ostrovy – aspoň takto ich nazývali starí Gréci. Už vtedy dávno poznali ostrovy západne od Gibraltáru, kde si predstavovali raj. Žili tu grécki mytologickí hrdinovia obklopení nádhernou stále zelenou, božskou prírodou bez toho, aby kedykoľvek počas roka trpeli akoukoľvek zimou. A teraz tu pristávame my.
Málo kedy je pristávanie v dnešnej dobe ešte zážitkom, ale architektúra letiska Cristiana Ronalda (áno je pomenované po futbalistovu, rodákovi z ostrova) a pristávanie na dráhe vyosenej nad Atlantik zaručene zážitkom je. Každoročne tu pristane viac než milión turistov. Sme na ostrove Madeira, na ostrove kvetov. 30 minutový transfer k najlepším hotelom ostrova, ubytovanie, relax, zoznámenie sa s okolím. Náš hotel je na tom najkrajšom mieste v prírodnom amfiteátri s výhľadom na tyrkysový čistučký oceán. Na promenáde sú statné palmy a slnko na ostrove večnej jari svieti na južné pobrežie prakticky neustále. Prvá noc na Madeire kam chodila relaxovať aj cisárovná Sisi. A Vy ihneď zistíte prečo. Madeira je luxusným ostrovom s celoročne stabilným počasím,  prepracovanými turistickými službami a kvalitnými hotelmi a reštauráciami. Je až šokujúce, že ju stále videlo minimum Slovákov.

5. deň:
Dnes prejdeme cez štyri vegetačné pásma a pochopíme prečo je Madeira považovaná za „Perlu Atlantiku“. Okúpeme sa na najkrajšej pláži ostrova, prejdeme sa v lese pod patronátom UNESCO a väčšina z Vás vystúpi aj na najvyšší vrch Madeiry. V každom ročnom období tu niečo kvitne. Môžete zazrieť modré alebo biele kalokvety, oranžové strelície, biele alebo ružové hortenzie, orchidey a ďalšie a ďalšie prekrásne kvetiny, ktoré laik ani nevie pomenovať. Skoro ráno kedy je v horách ešte dobré počasie vyrážame krížom cez celý ostrov. Tunely, viadukty, mosty nad strmými údoliami a prekvapujúco vysoká úroveň ciest. Našou prvou zastávkou je príjemná vychádzka na Pico do Arierio, tretí najvyšší štít Madeiry, ktorý sa čnie do výšky 1818 metrov nad morom. Výhľady z tohoto miesta vás pohltia. Vyštverať sa naň zvládne každý, keďže sa tento pohľadný vrchol nachádza len pár krokov od parkoviska. Dáte si tu kávičku s výhľadom na zelené hory alebo sa pôjdete s nami prejsť na legendárne Miradouro Ninho da Manta odkiaľ uvidíme okrem hlbokých priepastí v prípade pekného počasia aj severnú časť perly Atlantiku? Dostaneme sa spolu nad oblaky? Spravíme si spoločnú fotografiu a pokračujeme ďalej.
Po rannej trekingovej rozcvičke sa autom presunieme 30 minút po krkolomných cestách do unikátneho lesa, ktorý UNESCO zaradilo v roku 1999 pod svoje krídla. Vavrínové lesy nie sú u nás známe, ale kedysi práve takéto silné a vznešené pralesy tvorili väčšinu vegetácie Európy. Tu na Madeire sa zachovali najlepšie na svete a ide o najväčší vavrínový prales sveta. Lesmi vedú mnoho stáročné zavlažovacie kanály – tzv. levadas – ktoré zvádzajú vodu z najvyšších hôr (kde sa stále nachádzame) dole k políčkam. My sa teraz máme možnosť hodinku popri najznámejšej levade Levada dos Balcoes poprechádzať. Obrovské stromy, prales okolo Vás, v kamennej stále funkčnej levade prúdi čistá voda a je tu úžasný pokoj. Nikdy by ste nepovedali že toto je klasický dovolenkový ostrov známy z katalógov cestovných kancelárii, ale úžasná outdoorová dovolenka, ktorá je dnes stále viac sexi. Na začiatku levády je však aj kaviarnička, pivárnička pre tých, ktorý práve nemajú na pohyb chuť. Tento aktívny prírodný program sme pridali pre Vás po tom ako sme ho kvalitne pripravili a vieme, že ho všetci zvládnete. Uvidíte ako sa príroda na Madeire doslova vyhrala a akú nádheru dokázala stvoriť. Je Madeira najkrajším ostrovom Atlantiku?
Ďalšou zastávkou sú tradičné domčeky Madeiry postavené z dreva (viď fotogaléria zájazdu) namaľované na bielo s balkónikmi v hnedom dreve a obrovskými strechami s hnedou slamou sú výborným fotografickým úlovkom. Na južnej strane ostrova ich nenájdete a celkovo sa Vám zdá ako keby ste boli niekde úplne inde na inom ostrove. Dedinka Santana ale skrýva ďalší poklad. Už ste niekedy ochutnali ponchu? Náš skúsený CK sprievodca vám vysvetlí nielen čo to je, ale aj kde ochutnáte tú nájlepšiu. Dáte si sladkú marakujovú alebo dáte prednosť sviežej citrónovej? Pred obedom s typickou madeirskou kuchyňou vás príjemne osvieži.
Po obede sa pustíme serpentínami do kopcov, stúpame cestami necestami a zaparkujeme vo výške 1528 metrov nad hladinou mora. Vyrážame na hodinovú túru na najvyšší vrch ostrova. Už po 200 metroch od parkoviska máme prekrásne výhľady na najvyššie vrchy Madeiry od nám už známeho tretieho najvyššieho Pico do Arierio (1818 m), ktorý spoznáte podľa bieleho obrovského radaru na vrchole až po Pico Ruivo (1861 m), najvyšší vrch kam mierime. Táto túra až na samotný vrchol je dlhá 2.8 km, vystúpite 333 m a klesanie je 62 m. Po 30 minútach chôdze po upravenom spevnenom chodníku iba s mierne stúpajúcim profilom prídeme k veľkej bielej chate pod Pico Ruivo (Červený kopec), kde je príroda najzelenšia. Ide o absolútne bezpečnú hrebeňovku s nádhernými výhľadmi na obidve strany ostrova. Chcelo sa ísť horskému chatárovi do práce alebo si dnes dal siestu? Zistíme na chate tesne pod vrcholom, kde sa osviežime studeným pivkom alebo vínom, ak ho nájdeme v práci. Na vrchol nás odtiaľ čaká už len posledný a najťažší 15 minútový stupák. Za dobrého počasia výstup s ľahkosťou zvládnu aj deti či seniori. Z vrcholu je vidieť „do nekonečna“ na všetky strany ostrova, izolovaný Curral das Freiras, Ponta de Sao Lourenço a ostrovy Porto Santo a Desertas, a Vy takto máte z vtáčej perspektívy o Madeire dokonalý prehľad. Gratulujeme, zvládli ste to! Pokorili ste najvyšší vrchol Madeiry.
Po túre okolo dedinky Santana opúšťame hory a mierime divokou scenériou severu späť do civilizácie na najkrajšiu pláž Madeiry. Na pláž kde pristáli pred viac než 600 rokmi prví portugalskí objavitelia, konkrétne kapitán Tristao Vaz Teixeira. Pláž je rozdelená a čiernu surferskú pláž na juhu a „pláž Milencov“ na kúpanie za hypermoderným mostom. Je to jediná pláž ostrova, ktorá nemá piesok čiernej, ale zlato-bielej farby. Teraz nastal ten správny čas pre otužilcov a tých, čo si chcú odkúsať teplotu vody a zaplávať v studenom Atlantiku. Ak sa na takéto osvieženie necítite, tak sa aspoň vyzujte a prejdite po pláži so zmrzlinou v ruke. Vyhladlo vám? Sme v mestečku Machico, ktoré je známe reštauráciami s morskými príšerkami. Dáte si espadu či espetadu?  Ide o absolútne odlišné jedlá. Espada je meter dlhá čierna dravá ryba (stuhochvost čierny), ktorá žije vo veľkej hĺbke Atlantiku niekoľko kilometrov pod hladinou. Podáva sa s banánmi a ide o najväčšiu špecialitu Machico. Espetada sú kusy hovädzieho mäsa grilované na vavríne (u nás sú sušené listy známe ako bobkový list) a podávane nastoknuté na kovovej ihle je ideálnym jedlom pre tých, ktorí neobľubujú ryby.
Následne návrat na hotel, kúpanie, voľný čas. Užite si svoj kvalitný hotel, poprechádzajte sa po palmovej promenáde s množstvom reštaurácií a po aktívnom programe máme morálny nárok využiť aj servis nášho hotela, prípadne skočiť do baru na ďalšiu ponchu.

6. deň:
Ranné tempá v hotelovom bazéne a po kvalitných hotelových raňajkách nás čaká prehliadka hlavného mesta Madeiry – FUNCHAL, ktoré je len na skok z nášho hotela. Funchal je najkrajším mestom Makaronézie, ide o prekrásne položené mesto v strmom údolí, ktoré sa oplatí navštíviť pre jeho flair. Funchal je príjemným mestom plným paliem, kvetov a vkusných mozaikových námestí, ani teplo ani zima – je tu proste fajn. Je hlavným mestom Madeiry vyše 500 rokov a tú histórickú kontinuitu tu cítite. Kedysi tu boli plantáže feniklu, dnes ide o vyťažený prístav. História, ideálne počasie a fascinujúce položenie mesta v strmo sa zvažujúcom prírodnom amfiteátri. Pristavíme sa pri soche krásnej Sissi, ktorá tu trávila často prázdniny či pri soche Krištofa Kolomba. Ten na Madeiru zavítal v roku 1478 a následne o 6 rokov neskôr si tu našiel manželku, dcéru prvého správcu ostrova Porto Santo a narodil sa mu tu i syn. Prejdeme sa divadlom Baltazara Diasa, neminieme katedrálu Sé ani radnicu. Ovocie, kvety či suveníry nakúpime v Mercade. Vyveziete sa lanovkou až na vrchol Monte? Tam nás čaká nádherný kostol s hrobkou rakúskeho cisára Karola a následne adrenalinová 2-kilometrová jazda na drevených sánkach dole kopcom. Trúfnete si?  Kávička v „Nároží sveta"?  Takto pomenoval kaviareň Golden Gate otvorenú od roku 1841 spisovateľ Ferreira de Castro. Na spojnici dvoch najvýznamnejších ulíc sa stretávala smotánka Funchalu, ako aj návštevníci z celého sveta. Ochutnáme preslávené víno Madeira, ktoré konkuruje Portskému. Bežne tu kúpite ročníky 1995, 1989, 1973, 1968, 1958, 1934... Okrem pamiatok v meste nájdete slušné reštaurácie, kaviarne s históriou a ďalej na západ od mesta stovky veľmi slušných hotelov (kde bývame). Ak ste fanúšikom futbalu, tak je vašou povinnou jazdou zastávka pri soche Christiana Ronalda a jeho múzeu, ktoré sa nachádza na konci prístavu a promenády. Kozmopolitný kultivovaný Funchal je skutočne veľkým prekvapením a hovorí veľa aj o samotnej Madeire. Ostanete v meste dlhšie, alebo si užijete svoj hotel? Výber je iba na Vás!

7. deň:
Priamy prelet na Azorské ostrovy, stratené v bielom príboji vzdialených morí a prekrásnej nedotknutej prírode sú turistickou neznámou. National Geografic ich pritom pasoval za Najkrajšie miesto na Zemi. Azorské ostrovy sú podobne ako Madeira autonómnym regiónom Portugalska a ležia na spojnici Africkej, Európskej a Severoamerickej litosferickej dosky.
Pristátie na najhlavnejšom ostrove Sao Miguel, kde žije vyše polovica obyvateľstva autonómneho regiónu. Ako keby sme boli v inej krajine, ostrov je opäť úplne iný. Ihneď z letiska vyrážame k tým najznámejším sopečným jazerám, ktoré vás pohltia svojou krásou. Pustíme si Mira Žbirku a úzkymi cestičkami putujeme k Sete Cidades – k Azorskej Atlantíde, reprezentujúcej kráľovstvo 7 mystických miest. Výhľad do kaldery sopky s dvojfarebnými jazerami, obklopenými sýtozelenou prírodou, si užijeme z Kráľovskej vyhliadky odkiaľ vidieť aj absurdný hotel Monte Palace.
Následne nás čaká presun našou CK dopravou ďalej do hôr a krátka, ale nádherná prechádzka na vyhliadku s názvom Ústa do pekla. Kaldera sopky má výšku 500 metrov a šírku 5 kilometrov a na jej dne sa nachádzajú dve jazerá o ktorých si povieme peknú legendu.
Následne krkolomná cesta na úplný koniec ostrova. Prichádzame do dedinky Mosteiros, s prírodnými sopečnými bazénikmi a plážou so sopečným pieskom. Ak nebude príliš silný príboj vojdeme do studeného oceánu aspoň po členky, tí otužilejší z nás sa v studenom Atlantiku aj okúpu. Cestou nazad do historickej Ponta Delgady si stihneme odfotiť exotický maják Farol da Ponta da Ferraria „na konci sveta".
Nakoniec dňa plného zážitkov sa posilníme ananásovým likérom a podporíme domácu produkciu ananásových džemov na jednej z najstarších ananásových plantáží na ostrovoch. Tu sa pestuje ananás v skleníkoch a práve preto majú jedinečnú a nezameniteľnú chuť. Vedeli ste, že začiatkom 19. storočia to bol Havaj, Južná Afrika a Azory, ktoré sa pokúšali ovládnuť európsky trh s ananásmi? Azory dodnes považujú ananás za svoje národné ovocie a nedajú naň dopustiť.
Večera v hlavnom meste s vínkom Verdelho, ktoré pil s nadšením aj Ruský cár Mikuláš II z rodu Romanovcov bude prebiehať už vo vašej réžii. Odporúčania na tie najlepšie reštaurácie však dostanete od nášho skúseného CK sprievodcu.

8. deň:
Sao Miguel je nádherný ostrov a Vy sa často pristihnete ako stojíte v nemom úžase a pozeráte sa na tú krásu. Pripravte sa na prepracovaný okruh z dielne CK. Aj tento okruh je realizovaný na vyššej úrovni, aktivity sa nedublujú a sústredíme sa na unikátnosti, ktoré inde nenájdete. Mierime na najznámejšie miesta sopečnej aktivity, poznáme cestičky kde sú tie najkrajšie kvety ostrova a najkrajšie vyhliadky. Transfer krížom cez celý ostrov k druhému najväčšiemu mestu ostrova k Ribeira Grande, k čiernej surfistickej pláži Santa Barbara, kde sa čierna farba piesku dopĺňa bielou penou vysokých vĺn čo je dobrý motív pre úžasné fotografie. Miradouro de Santa Iria patrí medzi jednu z troch (uvidíme všetky) najkrajších výhliadok ostrova, sme vysoko nad útesmi s výhľadom do nekonečna.
Následne sa vydáme k 40 hektárovým čajovým plantážam, ktoré produkujú každoročne 40 ton čaju bez toho, aby použili akékoľvek pesticídy. Gorreana bola založená v roku 1883 a pohľad na svahy plné čajových kríkov Vás razom prenesú do exotiky. Ľuboš Fellner prešiel desiatky čajových plantáží po celom svete ale iba tu videl sýtozelené čajové stromčeky smerovať až k modrému oceánu. Veríme, že budete rovnako nadšení. Prezrieme si celú výrobu čaju, ochutnáme čierny aj zelený čaj priamo z plantáže a delikátne handmade koláčiky bogangas s prímesou miestneho čaju. Následne vyrážame k prírodnému parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeiroes, ktorý je známy najväčším množstvom vodopádov. Tu zrealizujeme krátku prechádzku k tým najznámejším vodopádom Azorských ostrovov.
Stúpame do hôr a zrazu sa všetko zmení. Odbočka na cestičku na Miradouro do Pico do Ferro a výhľad na jazero Lagoa das Furnas, ktoré je podľa nás tým najkrajším na ostrove. Všade sú hortenzie a dole zelené jazero v obkrúžení zelených hôr. Práve takéto „tajné“ zastávky sú to, čo robí prehliadku Sao Miguel unikátnou. Pokračujeme do Furnas, ktorý má na ostrove pozíciu ako u nás Štrbské pleso, ale v Azorskom sopečnom ponímaní. Dračie mesto, predpeklie, centrum vulkanických geotermálnych aktivít, so sopkou Furnas, ktorá je najmladšou sopkou ostrova Sao Miguel. Termálne pramene Caldeiras das Furnas a ochutnávka liečivej vody jedného z prameňov. Na obed si môžete dať trebárs cozido, jedlo, ktoré Vám dnes uvarila sopka. Hrniec rôzneho mäsa (zmes bravčového, hovädzieho, kuracieho a klobásky) a veľa zeleniny zakopú skoro ráno do vulkanickej pôdy a po 5 až 7 hodinách pomalého varenia servírujú. Kúpanie uprostred vždy zelenej botanickej záhrady v termáloch Terra Nostra s teplotou, ktorá varíruje od 35 do 40 stupňov, podľa toho ako blízko si sadnete k žriedlu.
Vidiekom plným hortenzií a kráv mierime do Vila Franca do Campo na južnom brehu ostrova, ktoré bolo pred 500 rokmi hlavným mestom. Mierime do prístavu, odkiaľ počas letnej sezóny vyrážajú lodičky na ostrovček tvaru podkovy, ktorý je považovaný za raj. Na prvý pohľad je evidentné, že ostrovček je podmorským kráterom, ktorý sa vynoril nad hladinu a stuhol. Ten tvar je neuveriteľný. Ide o najnavštevovanejšiu pláž Azorských ostrovov. My v prístave ochutnáme domáce koláčiky queijadas do morgadu, ktoré sa pečú len v tomto mestečku. Budú vám chutiť viac alebo menej ako pasteis de nata?
Vila Franca nás prekvapí aj najscénickejším kostolíkom Azorov s výhľadom do nekonečna. Ide o starú pustovňu v horách, Ermida de Nossa Senhora da Paz a o jeden z troch najkrajších výhľadov na ostrove - obrovský zážitok, veľké prekvapenie, ktoré pridávame navyše. Z bývalého hlavného mesta smerujeme do toho terajšieho.
Hlavné mesto Ponta Delgada je malé a my jeho prehliadku spojíme s rozlúčkovou večerou. Príjemnou pešou prechádzkou po Avenida Infante Dom Henrique zamierime k Porta de Cidade, ktorá je vstupom do mesta. Ide o rozžiarenú trojoblúkovú vstupnú bránu postavenú v roku 1783. Trojbránie skrášľuje námestie Praça Gonçalo Velho Cabral vykladané bieločiernymi mozaikami. Najkrajšou stavbou centra je farský kostol svätého Sebastiána, typická portugalská architektúra, ale postavená z čiernych bazaltových kameňov a so zaujímavými detailami sôch na priečelí a celkovo s množstvom detailov hodných vysvetlenia. Dovnútra vstupujete pekným vápencovým portálom v typickom portugalskom Manuelinskom štýle a vo vnútri budete obdivovať prekrásne azulejo-bielomodré ručne maľované dlaždice. Väčšina prekrásne vyrezávanej sakristie je z dreva jacaranda dovezeného z Brazílie. Sadneme si do jednej z kaviarní a vychutnáme pohľady na absolútny stred mesta z toho najcentrálnejšieho miesta alebo skočíme na ulicu, ktorú večer zatvoria a je z nej krásna pešia zóna zo stolmi v prostriedku jazdného pruhu. S nabitým dňom plných ulovených zážitkov sa rozlúčime portugalskou špecialitou bacalhau (treska) alebo hovädzím steakom?

9. deň:
Transfer na letisko, kde vieme dokúpiť posledné suveníry a poslať exotické pohľadnice s Azorskými známkami svojim priateľom. Väčšina z nich nebudete vedieť odkiaľ ste danú pohľadnicu poslali. Odlietate z ostrovov kde je iba 5% krajiny zastavanej. Čo bolo krajšie Madeira alebo Azory? Navštívili ste Azorské ostrovy zopár rokov pred masovým turizmom a  za krátky čas zažili omnoho viac.

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Destinácie

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,29 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 36,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »