6-dňový zájazd do Paríža a zámkov na rieke Loire

Destinácia: Francúzsko
Kód zájazdu: 1330279
Cena od: 299 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

17.09.2024 6 dní First Minute 299 € +0 € autobusová

Popis zájazdu

Očarujúci 6-dňový zájazd do Paríža pre 1 osobu vrátane ubytovania v hoteloch s vlastným sociálnym zariadením a raňajkami.

Od Gienu po Angers, pozdĺž pokojných vôd rieky, ktorá bola nazývaná najpôvabnejšou riekou Francúzska a popri jej prítokov sa ako kúzlom vynárajú z lesov stovky pevností a zámkov.Jednej tragickej noci zaplavili Paríž ohňom a mečom vojská víťazných Burgunďanov. Tanguy de Chatel, verný poddaný kráľa, sa ponáhľal do paláca a so skupinou jazdcov odviedol 15-ročného následníka trónu, do bezpečia na zámok Chinon. Tu sa v noci 28. 5. 1418 začala písať história zámkov na Loire. Po celé stáročia sa francúzsky kráľovský dvor s početným sprievodom šľachticov a cirkevných hodnostárov presúval na brehoch rieky. Karol VII. a jeho nasledovníci považovali údolie Loiry za ideálne útočisko pred hrozbami búrlivého, nebezpečného hlavného mesta. Stavali sa tu rozsiahle záhrady a zámky, obnovovali staroveké hradby miest a budovali sa šľachtické sídla, miesta, kde bujnela nádhera, intrigy, krvné pomsty, dvorná okázalosť a dekadentné milostné aféry zámkov.

Popis zájazdu:
1. deň
Zo Slovenska budete cestovať cez Rakúsko a Nemecko.

2. deň: 
Ráno, po príchode do Paríža, vás bude čakať prehliadka mesta: námestie Concorde, ktoré patrí k najkrajším historickým námestiam v Európe a uprostred ktorého sa týči 22 m vysoký egyptský obelisk z ružového granitu. Námestie bolo svedkom popráv počas Veľkej francúzskej revolúcie. Od roku 1793 tu stála gilotína, ktorou boli popravení i Ľudovít XVI. s manželkou Máriou Antoinettou a milenkou Madame du Barry a neskôr taktiež aj samotný vodca revolúcie Robespiere. Prejdete sa cez záhrady Tuileries postavené v štýle talianskej renesancie k Musée du Louvre, niekdajšej kráľovskej rezidencii, ktorá slúži dnes ako pokladnica najvýznamnejších umeleckých predmetov a so svojou zbierkou vyše 30 000 exponátov vystavených na ploche 60 600 m2 je dnes najväčším múzeom na svete. Múzeum má 7 základných oddelení: egyptské, antické a orientálne, grécke a rímske starožitnosti, maľby a medirytiny 13. - 19. storočia, sochy, malé umelecké predmety, námorníctvo a etnografia.
Popri Seine sa prejdeme do najstaršej časti mesta, na ostrov Ile de la Cité. Na prvý pohľad Vás očarí rozprávkový stredoveký zámoček Consiergerie, ktorý sa stal neskôr väzením, v ktorom čakali odsúdenci na popravu. Rohový múr zdobí najstarší stredoveký orloj v meste. Justičný palác a stredoveká kráľovská kaplnka La Chapelle, postavená ako veľkolepý relikviár na úschovu tŕňovej koruny, je jedinečná svojimi vitrážami s plochou 618 m2. Deň zakončíte pri katedrále Notre Dame, ktorá patrí medzi celoeurópske skvosty architektúry najmä pre prechod neskoro románskeho do gotického slohu. Je možné vystúpiť na jednu z vežičiek a pokochať sa nádherným výhľadom na Paríž. Notre Dame sa preslávila najmä románom Victora Huga Chrám matky božej v Paríži, ktorého popularita zabránila plánovanému zbúraniu chrámu. Odohrali sa tu aj iné historické udalosti – svadba Márie Stuartovny, vyhlásenie Jany z Arku za svätú, korunovácia Napoleon Bonaparte za cisára, vyhlásenie konca nemeckej okupácie generálom Charlesom de Gaulle. Večer Vás bude čakať prechádzka po Quartier Latin - Latinskej štvrti.

3. deň: 
V ranných hodinách sa pokocháme výhľadom z Eiffelovej veže, ktorá sa stala jedným zo symbolov Paríža. Táto 324 m vysoká stavba bola postavená pre Svetovú výstavu v roku 1889. Jej svetelný maják dosvieti až do vzdialenosti 80 km. Budete mať možnosť nechať sa vyviesť super rýchlym výťahom až na vrchol do výšky 276 m. Okolo poludnia vás bude čakať presun k Pont d´Alma, podjazdu, v ktorom tragicky zahynula princezná Diana. Nevynecháte ani plavbu loďou po Seine, na ktorej uvidíte najznámejšie pamiatky trochu z iného pohľadu. Navštívite umeleckú štvrť Montmartre, ktorá je po stáročia spájaná s prítomnosťou maliarov, hudobníkov, spisovateľov a rôznych bohémov. Je preslávená aj najznámejšími kabaretmi a erotickými salónmi. Montmartru však dominuje najmä bazilika Sacré Coeur, ktorá sa týči na jednom z parížskych kopcov a naskytá sa z nej krásny výhľad na celé mesto. Bazilika je postavená z bieleho travertínu, ktorý dodáva stále žiarivo bielu farbu celému chrámu.
Večer sa krátko zastavíte v najmodernejšej štvrti la Défense. Stoja tu výškové budovy rôznych tvarov, materiálov a farieb. Komplex stojí na betónovej platni, pod ktorou sú obchody, metro a cestná komunikácia. Najzaujímavejšou budovou štvrte je 110 m vysoká la Grande Arche - otvorená kocka pokrytá carrarským mramorom a sklom.

4. deň: 
Dopoludnia sa zúčastníte prehliadky jedného z najnavštevovanejších romantických zámkov na Loire Chenonceau, postaveného na mieste pôvodného vodného mlyna nad sútokom riek. Zámok je niekedy nazývaný aj „zámok šiestich žien“, pretože patril do majetku šiestich dám. Najznámejšie z nich boli Katarína Medicejská a jej sokyňa Diana de Poitiers, milenka Henricha II., ktorý bol od Diany o 20 rokov mladší. Práve Diana pristavala k zámku charakteristický most, klenúci sa v piatich oblúkoch a zaslúžila sa o veľkú záhradu s fontánou, ktorá bola v tej dobe ešte niečím celkom výnimočným.
Okolo poludnia si prezriete park Mini Chateaux, v ktorom je možné vidieť všetkých 44 modelov zámkov na Loire. Poobede pôjdete na zámk Beauregard, ktorý očarí návštevníka najmä svojim krásnym interiérom, obrovskou knižnicou, maľovanými sálami a veľkolepou sálou so zbraňami a zbierkou viac ako 2000 loveckých trofejí. Po stranách zámku sa nachádzajú početné psince pre psov určených k lovu líšok. Pripomínajú tak dávnu loveckú tradíciu majiteľov zámku.
 
5. deň:
Dopoludnia sa presuniete k najväčšieho zámku na Loire – Chambord. Zámok je dielom výstredného panovníka Františka I., ktorý ho začal budovať začiatkom 16. storočia a patrí k vrcholným dielam renesančnej architektúry. Na jeho plánoch sa podieľal vraj aj Leonardo da Vinci. Zámok so 440 miestnosťami však dokončil až v roku 1685 kráľ Ľudovít  XIV. Pýchou zámku je nádherné biele dvojité schodisko. Obe schodiská sa točia rovnakým smerom, ale v žiadnom mieste sa nepretnú. Ten, kto po ňom zostupuje dole, nestretne toho, kto vystupuje hore. Zámok slúžil aj ako kasáreň, poľná nemocnica, či úschovňa umeleckých diel prevezených z Louvru.
Poobede príchod do historického mestečka Blois, v centre ktorého stojí Chateau de Blois, ktorý bol  do roku 1598 hlavným kráľovským sídlom. Spletitá história dodala grandióznemu zámku rôzne štýly, od gotického priečelia po renesančný sloh slávneho schodiska a klasicistický charakter krídla Gastona d´Orleans. Katarína Medicejská dodala kráľovským komnatám ovzdušie tajomstva. Za skrytými dverami vo svojej študovni ukrývala 237 tajných skriniek plných šperkov, kráľovských listín, elixírov a jedov.

6. deň: 
Prejazdom cez Francúzsko a Rakúsko pricestujete na Slovensko vo večerných hodinách.

V cene je zahrnuté:
• doprava luxusným klimatizovaným autobusom
• 3x noc v hoteli s vlastným sociálnym zariadením a sprchou
• 3x raňajky v hoteli
• 4-dňová prehliadka Paríža a zámkov na Loire so sprievodcom
• zákonné poistenie v znení zákona 170/2018 Z. z.

V cene nie je zahrnuté: 
• príplatok za jednoposteľovú izbu (135 € na celý zájazd)
• komplexné cestovné poistenie (možnosť poistiť sa cez CK za zvýhodnených podmienok v poisťovni UNIQA: 2,80 € / deň do 70 rokov, 3,80 € / deň nad 70 rokov)
• pobytová taxa - hradí sa na mieste
• prípadné vstupy do múzeí, pamiatok, atď. (individuálne viď vyššie)
• poplatok za miestenku (môžete si určiť presné miesto v autobuse) - 9 €
• odporúčané vreckové 100 € na osobu
• poplatok za vstup a parkovné turistického autobusu - rozpočítané na počet miest v autobuse - 30 €
(Pozn.: Výška vreckového je vyslovene odhadovaná, zahŕňa len približnú výšku vstupného do pamiatok, múzeí, príp. cenu lokálnej prepravy, no nezahŕňa individuálne nákupy v obchodoch, nákup suvenírov, reštaurácie a pod.)

Možné výdavky na vstupy (ceny sú orientačné a môžu sa meniť, hradia sa na mieste):
• Eiffelova veža 2. poschodie - schody: 11,30 € (dospelý), 5,60 € (12 - 24 rokov), 2,80 € (4 - 11 rokov)
• Eiffelova veža 2. poschodie - výťah: 18,10 € (dospelý), 9 € (12 - 24 rokov), 4,50 € (4 - 11 rokov)
• Eiffelova veža 3. poschodie - výťah: 28,30 € (dospelý), 14,10 € (12 - 24 rokov), 7,10 € (4 - 11 rokov)
• Louvre: 20,00 € - mladí do 26 rokov zdarma
• Víťazný oblúk: 9,50 € - mladí do 25 rokov zdarma
• Invalidovňa: 9,50 € - mladí do 25 rokov zdarma
• Plavba po Seine: 14 € v skupine 20 osôb
• Lístok na zubačku vedúcu k Sacre Coeur: 1,70 €
• Chateau de Chambord: dospelí 9,50 €
• Chateau de Blois: 8 € dospelí / 5 € do 17 rokov
• Chateau de Beauregard: dospelí 9,50 €
• Mini chateaux park: dospelí 14 € / deti 10,50 €

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,29 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 36,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »