15.3.2020 Vláda SR na mimoriadnom rokovaní v súvislosti so šírením Koronavírusu schválila opatrenia, ktoré prikazujú uzavrieť prevádzky služieb, t.j. vr. cestovných kancelárií a agentúr s účinnosťou od pondelka 16.3.2020 od 6.00 hod. do odvolania.


22.4.2020 Prevádzky cestovných kancelárií a agentúr zostávajú naďalej uzatvorené do odvolania z dôvodu nemožnosti dodržať niektoré zo záväzných opatrení vlády (napr. nutnosť zabezpečenia priameho vetrania priestorov, kompletnej sanitácie prevádzky, a.i.), tiež v súlade s §250 b) ods. 6 Zákonníka práce z dôvodu obmedzenia činnosti zamestnávateľa ako dôsledku vyhlásenia mimoriadnej situácie.


V neodkladných prípadoch nás prosím kontaktujte telefonicky alebo emailom.


Ďakujeme za pochopenie.

Zakarpatská Ukrajina

Destinácia: Ukrajina
Kód zájazdu: 1088123
Cena od: 235 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy
Eurovíkendy

Výber termínu

13.08.2020 4 dni 235 € +0 € autobusová

Popis zájazdu

Najvýchodnejšia časť niekdajšieho Československa je pre väčšinu Slovákov veľká neznáma ukrytá za našou východnou hranicou. Zakarpatská Ukrajina, alebo aj Podkarpatská Rus, bola v rokoch 1919 až 1938 jednou zo samosprávnych oblastí Československa, ktorej centrum predstavovalo mesto Užhorod. Len niekoľko desiatok kilometrov za ním Sa tiahnu Východné Karpaty, ktoré boli od čias kolonizácie intenzívne využívané od údolí až po hrebene. Pastiersky spôsob života Karpatských Huculov, etnických Rusínov, si vyžadoval čoraz viac pastvín. Tak vznikli rozsiahle vysokohorské lúky aj na hrebeňoch hôr, ktoré sa v miestnom jazyku volajú poloniny. Majú neopakovateľné čaro, sú plné lesných plodov, predovšetkým černíc a čučoriedok a práve pre svoju inakosť lákajú stále viac turistov zo „západu“. Miestni turistike veľmi nefandia a tak na Ukrajine neočakávajte značené turistické chodníky, na aké sme zvyknutí. Ak nejaké značenia sú, vybudovali ich turistickí nadšenci z Čiech. Prijmite pozvánku do krajiny, ktorá sa oddávna veľmi nezmenila, kde miestni žijú jednoduchý život, ale kde zemiaky, zelenina a mäsko chutia tak, ako kedysi u nás ...

Program:


1.deň:13.08.2020 - štvrtok

05:00 hod odchod zo Žiliny cez Vyšné Nemecké do Mukačeva, ktoré má pekne zrekonštruované historické pamiatky zo 14. stor.: barokový kláštor, gotická kaplnka, hrad Palanok ... Odchod na ubytovanie, večera fakultatívne.


2.deň:14.08.2020 - piatok

po raňajkách odchod autobusom do Koločavy medzi poloninami Piškoňa a Krásna, ktorá bola po vzniku prvej Československej republiky osídlená inteligenciou z Čiech, lebo tá v Podkarpatskej Rusi, rovnako, ako na Slovensku, chýbala. Bola tu zriadená „Četnická stanice“ a v miestnej škole učil spisovateľ Ivan Olbracht. Ten Koločavu preslávil dielom Nikola Šohaj Loupežník, ktoré napísal podľa skutočných udalostí. Pokračovanie autobusom do Sinevirského národného parku, zastávka v miestnej kolibe na obed, pešia prechádzka k Sinevirskému jazeru vo výške cca 990 m n.m., ktoré vzniklo v dôsledku silného zemetrasenia asi pred 10 000 rokmi. O jeho vzniku samozrejme hovorí aj legenda. Na jej pripomienku sa na polostrove týči súsošie Syň a Vyr. Približne päť kilometrová turistika vedie na vrchol hory Ozerna vo výške 1496 m.n.m. z ktorého je pekný výhľad až na hranicu s Ivano-Frankovskom. Cestou späť na ubytovanie zastávka v medvedej obore. Ubytovanie ako v predošlý deň.

3.deň:15.08.2020 - sobota

po raňajkách pešia prechádzka k najväčšiemu vodopádu Zakarpatskej Ukrajiny – 24 metrový kaskadovitý vodopád Šipot. Väčšina miestnych turistov končí svoju turistiku práve pri ňom. Polonina Boržava je považovaná za najmalebnejšiu, aj keď nepatrí k najvyšším. Jej severné svahy prudko klesajú do dolín, kde boli vybudované lyžiarske strediská. Hrebeň má dĺžku 44 km a k najvyšším vrchom patrí Velikij verch – 1598 m.n.m. Turisti, ktorí sa necítia na celodennú pešiu turistiku, môžu použiť lanovku, nákladné auto alebo Jeep. Počas dňa osobné voľno na obed v niektorej z miestnych reštaurácií, ubytovanie ako v predošlý deň.

4.deň:13.08.2020 - nedeľa

po raňajách odchod do Užhorodu, ktorý bol od 11.storočia súčasťou Rakúsko-Uhorska, v rokoch 1919 – 1938 Československa a v r. 1938 – 1944 Maďarska. Po r. 1945 bol pripojený k ZSSR a od r. 1991 je súčasťou Ukrajiny. Tretinu obyvateľov tvoria Maďari a takmer všetci obyvatelia rozumejú slovensky. Prehliadka mesta s grécko-katolickou katedrálou, hradnou štvrťou a Malým Galagom s budovami vo funkcionalistickom slohu, ktoré postavila československá vláda v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Promenáda pri rieke Uh, cez ktorú vedie niekoľko mostov je lemovaná alejou s lavičkami, kde posedáva množstvo ľudí. Cca o 16:30 hod odchod na cestu späť, predpokladaný návrat do Žiliny cca o 22:30 hod.

Cena zahŕňa: 

dopravu zájazdovým autobusom, ubytovanie 3 noci s raňajkami v hoteli ****, vstup do vonkajšieho bazéna, miestneho sprievodcu a sprievodcu CK

Nepovinný príplatok:

zájazdové UNION € 8/os. V


Výdavok na mieste: orientačné vstupné

Vodopád Šipot cca 15 UAH /0,60 €/

lanovka tam aj späť cca 100 UAH / 4 €/

Jazero Sinevir cca 26 UAH /1 €/

Medvedia obora cca 15 UAH /0,60 €/
Jazda nákladným autom alebo Jeepom cca 10 €

Upozornenie:
na Ukrajinu je potrebný cestovný pas.

Vyhradzujeme si právo na zmenu programu, ak si to vyžiada dopravná situácia alebo náhla zmena počasia.


PRE UCELENÉ KOLEKTÍVY


PROGRAM A MIESTO ODCHODU UPRAVÍME PODĽA POŽIADAVKY

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,62 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,57 HRK
Turecká lira  EUR 7,59 TRY
Americký dolar  EUR 1,13 USD

Zobraziť všetky »