Z Nepálu do Tibetu

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1129227
Cena od: 3 219 €
Príplatky od: 349 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

20.04.2022 14 dní First Minute 3 219 € +349 € odlet: Praha letecká
12.10.2022 14 dní First Minute 3 219 € +349 € odlet: Praha letecká

Popis zájazdu

Program

1: ODLET Z PRAHY (VIEDNE)
Odbavenie na letisku 2 hodiny pred odletom. Odlet do Káthmándú.

2: PRÍLET DO KÁTHMÁNDÚ
Prílet do Káthmándú, popoludní návšteva pagody Svajambhúnáth, odkiaľ sa otvára nádherný výhľad na káthmándské údolie. Nocľah v Káthmándú.

3: KÁTHMÁNDÚ
Raňajky. Prehliadka unikátneho historické centra mesta Patan v okolí Palácového námestia. Popoludní prehliadka centra Káthmándú vrátane paláca živej bohyne Kumárí Deví, sochy hrozivého vtelenia boha Šivu Kála Bhairáv. Pokračujeme prehliadkou historického Bhaktapuru s chrámom Nyátapola, Zlatou bránou, Kráľovským palácom, námestím hrnčiarov a desiatkami ďalších chrámov, majstrovských diel nevarského rezbárstva. Nocľah v Káthmándú.

4: KÁTHMÁNDÚ – LHASA
Transfer na letisko, odlet do Lhasy. Let cez hlavný himalájsky hrebeň ponúka úchvatné pohľady na najvyššie horstvo našej planéty. Prílet do Lhasy – svätého mesta, sídla dalajlámu, ktoré je srdcom a dušou Tibetu a cieľom pútnikov. Transfer do hotela, ubytovanie. Nocľah v Lhase (3.600 m n. m.).

5: LHASA
Raňajky. Celodenná prehliadka tajomnej Lhasy a okolia. Návšteva blízkeho kláštora Drepung - vo svojich dobách to býval údajne najväčší kláštor sveta. Rozsiahly komplex bol rozdelený do siedmich škôl, z ktorých každá mala svoju špecializáciu. V 60. rokoch minulého storočia tu sídlilo približne 7.000 mníchov. V období kultúrnej revolúcie boli kláštory zbavené svojho vplyvu a väčšina mníchov bola vypudená. Nasleduje návšteva svätyne Džókhang, kde sa nachádza povestná zlatá socha Budhu Šákjamuniho a socha kráľa Songcen Gamp s manželkami. Tento 1.300 rokov starý chrám je považovaný za najposvätnejšie miesto v Tibete. Okolo chrámu vedie posvätný pútnický okruh Barkhor, kde môžete pozorovať prechádzajúcich sa pútnikov. Pozdĺž pútnického okruhu nájdete obchodíky, čajovne a pouličných predavačov, ktorí ponúkajú rôzny tovar, vrátane modlitebných vlajočiek, svätých textov a tibetskej obuvi. Nocľah v Lhase.

6: LHASA
Raňajky. Návšteva palácu Potala, bývalého zimného sídla duchovného vodcu Tibetu - dalajlámu, s bohato zdobenými interiérmi a strešnou terasou s výhľadom na okolie Lhasy. Mohutná stavba má 13 poschodí, a takmer tisíc miestností a delí sa na dve časti. Biely palác zahŕňa obytné časti dalajlámu, učebne a kancelárie. Červený palác slúžil k náboženským účelom, v jeho svätyniach, sieňach a chodbách je nespočetne plastík, obrazov a posvätných predmetov. V žltej stavbe medzi Bielym a Červeným palácom je uložená obrovská thangka, ktorá sa vyvesuje na Nový rok. Stavba komplexu trvala 50 rokov a začala v roku 1645. Prejazd do kláštora Sera, založeného v roku 1419. V dnešnej dobe tu pôsobí asi 600 mníchov. Výzdoba kláštora obsahuje postavy démonov, ktorých pôvod siaha k predbudhistickým tradíciám. Jeho pýchou je pozlátená socha bódhisattvy milosrdenstva Avalókitéšvary. Po prehliadke areálu nasleduje návšteva letného sídla dalajlámu - paláca Norbulingka v rozsiahlej záhrade. Nocľah.

7: LHASA – YAMDROK TSO – GYANTSE
Raňajky. Odchod po horskej ceste okolo tyrkysových vôd jazera Yamdrok Tso a cez priesmyk Karo La (5.045 m n. m.) do Gyantse. Ubytovanie, popoludní prehliadka tohto čínskym vplyvom najmenej zasiahnutého tibetského mesta. Vzhľadom k svojej polohe pri trase do Indie a Nepálu sa stalo jedným z najdôležitejších miest a v 15. storočí centrom obchodu v Tibete. Prehliadka kláštora Palkhor so stúpou Kumbum, kde sa nachádza 108 bočných kaplniek. Stúpa bola postavená v nepálskom štýle v roku 1427 a dnes je najväčšia v Tibete. Nocľah v Gyantse (3.950 m n. m.)

8: GYANTSE – SHIGATSE
Odchod do Shigatse, druhého najväčšieho mesta Tibetu. Ako historické hlavné mesto strednej oblasti Tsang súperilo s Lhasou o moc nad krajinou. Popoludní prehliadka kláštora Tashilhunpo, sídla pančenlámov, založeného v roku 1447. Tu je tiež v známej zlatej rakve, zdobenej drahokamami, pochovaný štvrtý pančenláma. Dominantou kláštora je ohromná socha budúceho Budhu Maitréju na lotosovom tróne. Na plastiku bolo použitých 279 kg zlata a 150.000 kg medi a mosadze. Z kláštora späť do centra mesta sa môžete vypraviť Svätou cestou okolo steny Veľkej thangky a trosiek pevnosti, pozostatku Malej Potaly, zničenej v roku 1961. Nocľah v Shigatse (3.900 m n. m.).

9: SHIGATSE – TINGRI – SHEGAR
Raňajky. Odchod typickou vysokohorskou krajinou do obce Tingri, odkiaľ sa v prípade jasného počasia naskytá krásny pohľad na severnú stenu Mount Everestu. Nocľah v Shegare (4.390 m n. m.).

10: SHEGAR – RONGPHU
Raňajky. Odchod cez panoramatické sedlo Pang La (5.120 m n. m.), odkiaľ sa otvára úchvatný pohľad na panorámu osemtisícoviek od Makalu, cez Lhotse, Mount Everest, až po Čho Oju, do kláštora Rongphu, ktorý leží pod severnou stenou Everestu. Ide o najvyššie položený kláštor na svete. Výlet terénnym vozidlom do základného tábora pod Mount Everestom. Nocľah v kláštornej ubytovni v Rongphu (4.950 m n. m.).

11: RONGPHU – ZHANGMU
Raňajky. Odchod terénnou skratkou do Tingri, a odtiaľ po ceste družby cez sedlo Tong La (5.200 m n. m.), s panorámou hlavného himalájskeho hrebeňa s majestátnym vrcholom Šiša Pangmy, do Zhangmu, hraničného mesta s Nepálom. Nocľah v Zhangmu.

12: KODARI – KÁTHMÁNDÚ
Raňajky. Presun na Most priateľstva, hraničný prechod medzi Čínou a Nepálom, odchod do Káthmándú. Nocľah.

13: ODLET Z KÁTHMÁNDÚ
Raňajky. Voľné dopoludnie. Popoludní transfer na letisko, odlet.

14: PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE)

Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 16 osôb.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu Praha – Káthmándú – Lhasa a Káthmándú – Praha (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
ubytovanie po trase v hoteloch 3* s raňajkami (v Ronghpu v kláštornej ubytovni)
dopravu a program so vstupmi podľa itinerára
nepálskeho či tibetského sprievodcu
služby sprievodcu ESO travel počas okruhu

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 349,- EUR
vízum do Nepálu 30,- USD + 1 fotografia
čínske vízum pre Tibet 100,- EUR
fakultatívne výlety nad rámec programu
cestovné poistenie ECP 3,50 EUR/osoba/deň
vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Destinácie

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,52 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,51 HRK
Turecká lira  EUR 10,78 TRY
Americký dolar  EUR 1,16 USD

Zobraziť všetky »