Uzbekistan - po stopách karaván

Destinácia: Uzbekistan
Kód zájazdu: 1074640
Cena od: 1 390 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

11.09.2020 10 dní 1 480 € +0 € odlet: Viedeň letecká
25.09.2020 10 dní 1 390 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Kráľovská, pohodlná trasa vinúca sa medzi tými najkrajšími minaretmi, medresami a mešitami Hodvábnej cesty. Bohaté mestá plné zlata a tyrkysu, ako vystrihnuté z rozprávky. Prekrásne zrekonštruované karavanseraje – orientálne hostince nám umožnia naplno si vychutnať pocity dávnych pútnikov. Miesta voňajúce exotikou a mestá, v ktorých to žije. Vynikajúce ceny a lahodná miestna kuchyňa.

PROGRAM ZÁJAZDU:
1.-2. DEŇ 

Odlet do hlavného mesta Uzbekistanu. Taškent, čo v preklade znamená Kamenné mesto, je staré viac ako 2000 rokov. V stredoveku profitovalo ako významná križovatka karaván. V metropole plnej kontrastov sa snúbi čaro starého orientu s modernou európskou eleganciou. Súčasnosť reprezentuje Námestie Amira Temura a Námestie Nezávislosti, ducha minulosti k nám zaveje bazár Chors s prekrásnou Piatkovou mešitou a medresou Kukeldash, moslimské centrum Chast Imom s medresou Barok Hon a mešitou a knižnica, kde sa nachádza najstarší známy korán na svete - Osmanov korán  zo 7. storočia. Koho lákajú miestne špeciality, musí ochutnať plov!

3.-5. DEŇ 

Uzbekistan Airlines nás ponad púšť Kyzylkum prepravia do Urgencha, odkiaľ je to už len na skok do prastarej, magickej a jednoducho prenádhernej Khivy. Fantastický komplex mešít, palácov a medres budeme môcť obdivovať aj z výšky hradieb a jedného z minaretov. Dovidíme aj do Turkmenistanu – je vzdialený len 10 kilometrov! Nevynecháme návštevu pevnosti a rezidencie vládcov mesta Ichon Quala – Kuhna Ark s vlastnou mešitou, väzením a háremom. V úzkych uličkách nás uvítajú rezbárske dielne, farbiareň hodvábu a drobní trhovníci. Staré mesto je obohnané hlinenými hradbami mäkkých tvarov,  aké v Európe nepoznáme a vďaka mimoriadne celistvo zachovanej mestskej štruktúre patrí  medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Vyberieme sa aj ku Karapalkakom – muzikanti nomádskeho etnika nás privítajú v tradičnej jurte na území tzv. „40 pevností – pieskových hradov postavených ešte pred Kristom. Lahodné jedlo, tanec a spev pri autentickej vatre! Možnosť vychádzkovej jazdy na koňoch.

6.-7. DEŇ 

Cesta do Buchary, prastarého hlavného mesta obchodu, vzdelanosti, kultúry a náboženstva na Hodvábnej ceste, vedie ponad rieku Amudarja a púšťou Kyzylkum. Historické centrum s námestím Lyab Hauz – typickým priestranstvom s vodnou nádržou. Pestrá ponuka miestnych bazárov. Folklórne vystúpenie spojené s večerou. V „meste-múzeu“ sa nachádza viac ako 140 architektonických pamiatok! My navštívime aspoň zlomok z nich - architektonický komplex Kaljan (47m vysoký minaret s mešitou so strechou s 288 kopulami a priestorom pre 10 000 veriacich), medresy Mir-i-Arab a Ulugbeka, mauzóleum Izmaila Samaniho, monumentálnu pevnosť Ark (mesto v meste, sídlo vládcov z 5. storočia), a mnohé ďalšie. Možnosť relaxu v tradičný kúpeľoch – hammame, či ochutnávky regionálnych vín.

8. DEŇ 

Presun pohodlným vlakom do Samarkandu. Povestná metropola centrálnej Ázie je taká stará ako Rím či Babylon.  Básnici a historici starovekého sveta jej dávali prívlastky ako „Rím východu“ či „Perla moslimského sveta“. Historické centrum je zapísané v zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO. Dnes uvidíme mauzóleum Guri-Emir, kde je pochovaný sám Tamerlán alebo Timur dobyvateľ, Ulugbek a ďalší členovia vladárskej rodiny a centrálny bazár so špeciálnymi uzbeckými sladkosťami. Tu je aj ten správny čas na šašlik!

9.-10. DEŇ 

Registan, nazývaný aj „Srdce Samarkandu“, je unikátny architektonický komplex s najkrajším námestím na svete. Tvoria ho brány, minarety a hlavne medresy s rozprávkovo krásnou mozaikovou výzdobou. Ani ďalšie pamiatky však v kráse nezaostávajú – mešita Bibi-Khanym (opradená legendou o láske architekta k čínskej manželke Timura, za ktrorú zaplatil životom), nekropolis Šach-i-Zinda (komplex mauzóleí sústredených okolo „Hrobky žijúceho kráľa“) a všade na stenách a kupolách záplava tyrkysu a zlata. Návrat pohodlným vlakom do Taškentu. Voľný čas na nákupy suvenírov. Rozlúčka s Hodvábnou cestou v niektorom z mnohých podnikov s výborným servisom a atmosférou veľkomesta. Polnočný transfer na letisko, návrat do Európy.


VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   FOLKLÓR   I   UNESCO   I   VEĽKÁ NOC*

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.

Počas termínu 10.04. - 19.04.2020 - VEĽKÁ NOC - potrebujete len 4 dni dovolenky!


CENA ZAHŔŇA: 

Medzinárodná letecká doprava, transfer BA-letisko-BA. Miestny prelet Taškent-Urgench, vlak na trase Buchara-Samarkand-Taškent, vlastný mikrobus s klimatizáciou, prípadne taxíky. Ubytovanie v 3 a 4* hoteloch s raňajkami, každý deň obed alebo večera (vrátane nealko nápoja), 1x nocľah v jurte (top zážitok!). Folklórne vystúpenie. Slovensky hovoriaci sprievodca, miestni sprievodcovia podľa potreby. Vstupné do pamiatok a múzeí podľa programu.

CENA NEZAHŔŇA: 

Vstupné do kúpeľov. Príplatok za jednolôžkovú izbu 235 EUR. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: 

Letiskové a servisné poplatky 380 EUR.

UPOZORNENIE: 

S účinnosťou od 1.2.2019 platí pre občanov Slovenska s Uzbekistanom bezvízový styk! Hurá :-)

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 26,75 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 7,75 TRY
Americký dolar  EUR 1,13 USD

Zobraziť všetky »