Uzbekistan - očami Nomádov

Destinácia: Uzbekistan
Kód zájazdu: 1230560
Cena od: 2 199 €
Príplatky od: 0 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

20.09.2022 12 dní Last Minute 2 199 € +0 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Úvod:
12-dňový letecký zájazd

Perex:
Spoznajte divoký a krásny Uzbekistan cez jeho skvosty v dobe dokonalej antiky, silnej Perzie, rozpínavej Arábie, za čias vlády vplyvného Timura či za čias cárskeho Ruska. Bohatý Samarkand, Hodvábna cesta, výroba papiera, architektonické divy, jurty, tradície ako aj pestrá kuchyňa, ktorý ovplyvnili rôzne národy.

1. deň:
Odlet z Viedne do Uzbekistanu.

2. deň:
Prílet do mesta Taškent v ranných hodinách. Po krátkom oddychu si dáme raňajky a začneme náš program prehliadkou hlavného mesta. Taškent predstaví ako kozmopolitné mesto v srdci Strednej Ázie. Radí sa medzi centrá Hodvábnej cesty. Staré mesto sa pýši najväčším pútnickým námestím Khazrati Imam, kde sa nachádza mauzóleom Kaffal Shashi, medresa Barak Khan zo 16. storočia s krásnou výzdobou a úryvkami z Koránu, ktorú nechal postaviť milovník umenia a vedy Barak-chán, mešitou Tillya Sheik zo 16. storočia, ktorá kedysi bola hlavnou piatkovou mešitou a knižnicou Muiy Moubarak, kde je uložený najväčší a jeden z najstarších dochovaných Koránov na svete, ktorý nechal napísať kalif Osman v 7. storočí. Prehliadka mesta pokračuje ku najväčšiemu taškentskému bazáru Chorsu, hlavnému námestiu Amir Timur, Pamätníku víťazstva – Mustaqilik Meydani, kaštieľu vojvodu Romanova, Divadelnému námestiu Alisher Navoi a ulici Brodway.

3. deň:
Z Taškentu letecký presun do mesta Urgench a následne transfer cca 35 km do to mesta Khiva, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Khorezmu „Krajiny Slnka“. Pešia prehliadka starobylým mestom Khiva, ktoré je aj na zozname UNESCO zahŕňajúc opevnenie s bránami s množstvom historických domov, mešít, medries a palácov. Opevnenie je dlhé 2,2 km s až 10 metrov vysokými stenami. Prehliadka Khivy zahŕňa návštevu starej časti Itchan Khala, kde sa nachádza medresa Muhammad Amin Khana z 19. storočia, 26 m vysoký minaret Kalta Minar, ktorý mal byť v Strednej Ázii najvyšší a týčiť sa do 80 m. Pevnosť Kunya Ark zo 17. storočia, ktorej súčasťou je hárem, mincovňa a väzenie Zeidan. Navštívime aj medresu Muhammad Rahim Khan, Piatkovú mešitu Djuma s 218 stĺpmi, palác Tash Khauli, čo znamená Kamenný dvorný palác, z 19 stor. postavený pre khivského Allah Kuli chána. Voľný čas na prechádzku starými uličkami, odchod do hotela.

4. deň:
Po raňajkách sa vydáme na dlhšiu cestu do mesta Bukhara cez púšť Kyzyl-Kum, ktorá je druhá najväčšia na území Strednej Ázie. Panoramatická cesta 450 km s pohľadom na rieku Amu-Darya. Po príchode do Bukhary, ubytovanie v hoteli.

5. deň:
Spoznávanie mesta Bukhara, ktoré značí „Šťastné miesto“, staré cez 2500 rokov. Bukharu v roku 330 pred n.l. obsadil aj Alexander Veľký, kedy už bola dôležitou zastávkou karaván, čo sa stalo základom pre slávnu Hodvábnu cestu. V 13. storočí mesto napadol Džingischán. Mestu dominuje pevnosť Ark, kde mali kedysi sídlo vládcovia, mešita Bolo-Khauz s jazierkom, kde sa odráža 20 drevených stĺpov, niekoľko stredovekých škôl a iných krásnych mešít. Medzi najstaršie patrí mešita Magoki-Attori. Veľký historický súbor stavieb zo 16. a 17. storočia sa nachádza na námestí Lyabi-Khauz s dochovanou stredovekou vodnou nádržou, najväčšou medresou Kukaldosh v Strednej Ázii so 160 izbami a medresou Nadir-Divan Begi, ktorá mala byť pôvodne karavánserajom. Po skončení prehliadky, návrat do hotela. Večer si pozrieme kultúrne predstavenie v starej časti mesta.

6. deň:
Pokračovanie prehliadky mesta Bukhara a spoznávanie histórie legendárneho mesta na Hodvábnej ceste cez park Samanovcov, ktorý vznikol na mieste starovekého pohrebiska. Perlou tunajšej architektúry je mauzóleum Samanid, ktorý nechal postaviť v 9. storočí Ismail Samani, prvý tunajší vládca pre svojho otca. Neskôr sa mauzóleum stalo rodinnou hrobkou. Má unikátne zdobenie a vytvára neopakovateľnú hru svetla a tieňa. Zaujímavý je aj letný palác, ktorý postavil bucharský Mir Sayyd Muhammad Alim Khan pre svoju manželku Sitora, po jej smrti bol palác pomenovaný Sitorai Mokhi Khosa – Hviezda žiariaca ako mesiac. Palác je kombináciou orientu so západnými štýlmi s predmetmi dovezenými z Európy a Ruska. Architekti ktorí ho stavali študovali v Rusku. Následne sa presunieme von z Buchary na prehliadku komplexu a mauzólea Bakhouddin Naqshbandi z obdobia 14. storočia. Nakshband bol zakladateľom vplyvného súfijského bratstva v Strednej Ázii a zároveň sa považuje za patróna mesta Bukhara. Návrat do hotela, možnosť návštevy miestneho trhu.

7. deň:
Po raňajkách sa vydáme do mesta Nurata vzdialeného 170 km od Bukhary, ktoré leží v púšti Kyzyl-Kum. Počas cesty uvidíte zaujímavý minaret Vabkent, centrum keramiky Gizjduvan ako aj mauzóleum Abdulkhalik Gizjduvaniy, či hrob šejka Nur Ata a mešitu Namozgoh v Nurate. V tejto oblasti sa dochovali tiež zbytky opevnenia z čias Alexandra Veľkého. Dobrodružná jazda na ťavách v púšti. Večera a nocovanie v jurte s tradičnou kultúrou a zvykmi.

8. deň:
Raňajky v jurte a následne odchod ku jazeru Aydarkul s možnosťou ľahkej turistiky, pozorovania vtáctva alebo kúpania (podľa počasia). Po tradičnom obede, odchod do Samarkandu, ktorý kedysi niesol prezývku „Rím na východe“. Po príchode do mesta, ubytovanie v hoteli.

9. deň:
Preskúmame krásne mesto Samarkand, ktoré kedysi ospevovali stredovekí básnici a historici. Dnes je to druhé najväčšie mesto v Uzbekistane. Leží vo výške cez 700 m v údolí rieky Zaravšan. Mesto má slávne námestie Registan a patrí medzi najkrajšie na svete. Centrom námestia sú tri medresy Ulughbek, Sher-dor a Tilla Kori, ktoré lákajú svojou atraktívnosťou. Veľkolepá je i mešita Bibi Khanum pre 10 000 veriacich z 15. storočia, ako aj mauzóleum Bibi Khanum, či mešita Khazrat Khizr. Farebný bazár Siyab je nasiaknutý tradičnou atmosférou. Divadelné predstavenie v divadle El Merosi.

10. deň:
Po raňajkách odchod do Shakhrisab, kde sa zrodil Tamerlane, cez pohorie Takhtakaracha a pastviny Khissar v pohorí Pamír. Po príchode návšteva úchvatných architektonických skvostov z obdobia vlády Timurovcov. Návšteva paláca Ak Saray, komplexu Dorus Saodat, mauzólea Djehangir, Gumbazi Saidon, mešít Khazrat Imam, Kunduzak Quarter a Kok Gumbaz. Po prehliadke návrat do Samarkandu.

11. deň:
Raňajky a následne prehliadka pohrebiska Shah-e Zinda v Samarkande, kde je niekoľko mauzóleí z 11. až 15. storočia. Tu je pochovaný aj bratranec Proroka Mohameda, ktorý tu šíril islam. Návšteva múzea Ulugbek, kde sa niekedy nachádzalo observatórium, dnes tu je k videniu len časť sextantu s dĺžkou 40 m, archeologického múzea Afrosiyab s krásnymi freskami, dielne, kde sa vyrába hodvábny papier starým postupom a keramickej školy. Po prehliadke odchod na vlakovú stanicu presunieme sa do Taškentu.

12. deň:
Odchod na letisko a odlet do Viedne.


Ubytovanie:
3* hotely, jurtový kemp

Stravovanie:
raňajky, 1x obed, 1x večera

Doprava:
Letecká.

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,38 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,51 HRK
Turecká lira  EUR 18,47 TRY
Americký dolar  EUR 1,03 USD

Zobraziť všetky »