Unikáty Arménska a Južné Gruzínsko

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1074458
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy
Turistika
Gastro

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Top kombinácia na mieru od nášho sprievodcu, ktorý v tomto regióne žije už takmer desaťročie. Polopúšť, kaňony, kláštory a dve metropoly, plus množstvo jeho „srdcových“ zákutí, kam chodí len málokto, a o to sú unikátnejšie. Budete žasnúť nielen nad perlou Arménska – jazerom Sevan s neskutočne situovanými kláštormi, či gruzínskymi bahennými sopkami ,ale aj nespočetným množstvom informácií a „pikošiek“, ktoré sa o oboch krajinách dozviete. A nesmieme zabudnúť ani na tradičnú gruzínsku pohostinnosť, a samozrejme vynikajúcu regionálnu kuchyňu!

PROGRAM ZÁJAZDU:
1.-2. DEŇ 

Pohodlný let z Viedne priamo do Tbilisi. Prechádzka historickou časťou Tbilisi – stredoveká štvrť so sírnými kúpeľmi, otvorenými pavlačovými dvormi a svätyňami mnohých náboženstiev. Zlatý fond gruzínskeho Národného múzea (skvosty z Kolchidy aj Ibérie).

3. DEŇ 

Slávny vinársky región Kacheti s vinicami v mikrozóne manavského zeleného vína, ochutnávka miestnej špeciality čurčchela (orechy máčané v zahustenej vínnaj šťave). Sighnaghi – toskánsky vyzerajúce mestečko s výhľadom na Alazanskou dolinu a hlavný kaukazský chrbát. Mirzaani - múzeum s obrazmi originálneho gruzínskeho naivistu Nika Phirosmaniho. Hrad Chornabudži, založený kráľom Vachtangom Vlčihlavom na skalnom zube nad mestom Dedoplisckaro.

3. DEŇ 

Výlet džípmi k unikátnym bahenným sopkám Tachti Tepe na okraji Národného parku Vašlovani. Polopúšť s turistami dosiaľ neobjaveným jaskynným kláštorom Sabereebi, patriacim do sústavy pustovní David-Garedži (vrchol freskového umenia v Gruzínsku). Večera vo vínnej pivničke Thedos Marani v mestečku Sagarejo s ochutnávkou vína a čače a ukážkou tradičnej gruzínskej hostiny (suphra) s prípitkami. Návrat do Tbilisi.

4. DEŇ 

Ráno prehliadka unikátneho skanzenu pod Korytnačím jazierkom. Od vykopávok kráľovskej rezidencie Armazi výhľad na staré hlavné mesto Mccheta na sútoku riek. Vyhliadková jazda po hrebeni jazda cez bojisko Didgori, odkiaľ za dobrého počasia budeme obdivovať štíty hlavného kaukazského hrebeňa aj arménsku horu Lalvar. Kaňonom v Birtvisi – pre zdatných treking možnosť vystúpiť k malým opevneniam na monumentálnych skalných zuboch, ktoré sa podarilo dobyť až Tamerlánovi.

5. DEŇ 

Zaniknuté stredoveké mesto Samšvilde na myse rokliny rieky Chrami. Mestečko Bolnisi – pramene minerálnej kyselky, hrazdené domy nemeckých kolonialistov z 19. storočia a bazilika Bolniského Sionu s nápismi a reliéfmi z 5. storočia. Dmanisi – hradisko s katedrálou aj moslimskými hrobkami, vykopávky s nálezmi kostier unikátnych hominidov – „prvých Európanov“ Zezvy a Mzia. Prechod do Arménska. Ubytovanie v Stephanavane v historickom kraji Lori.

6. DEŇ  

Prejazd kaňonom s kláštorom Hnevank do údolia rieky Debed. Chrám v dedinke Odzun - najstarší momumentálny kostol v kraji s unikátnym stĺpovým pamätníkom. Peší výlet (cca 3-4 hodiny po veľmi mierne klesajúcom chodníku) z Odzunu po rímse pod skalnou stenou cez jaskynnú pustovňu Horomajr až ku kláštoru Khobajr so zaujímavými freskami (dielo gruzínskych pravoslávnych mníchov).

7. DEŇ 

Jazda lesnatými horami Dilidžanského národného parku a prechádzka v okolí kláštora Hagharcin. Monumentálne jazero Sevan – prechádzka po jazernom myse s kláštorem Sevanavankh, ochutnávka rakov (pokiaľ bude sezóna) a slávneho pstruha, ktorému Arméni hovoria išchan (knieža). Cintorín v dedine Noratus s množstvom reliéfne zdobených chačkharov - "krížových kameňov". Presun okolím Abovjanu do Jerevanu, ubytovanie.

8. DEŇ 

Prehliadka Jerevanu - centrum mesta postavené v 30. rokoch podľa odvážneho plánu architekta Thamanjana, promenáda pod Kaskádou a blší trh Vernisáž, perzská Modrá mešita, trh s pochúťkami zo sušeného a kandizovaného ovocia. Výstava stredovekých iluminovaných rukopisov v Matenadarane a pamätník excentrického filmára a výtvarníka Sergo Pharadžanova.

9. DEŇ 

Chor Virap, svätyňa nad hlbokou jamou, do ktorej bol v 4. storočí uvrhnutý vierozvestca Arménov, sv. Rehor  – dolina s nezabudnuteľným výhľadom na posvätnú horu Ararat. Rozoklané a skalnaté údolie rieky Azat s obnoveným anitckým chrámom v Garni a kláštorom Geghard, strážiacim relikviu Kristovej kopije (obe pamiatky sú na zozname UNESCO).  Podvečerná exkurzia do slávnej jerevanskej továrne na brandy spojená s výkladom o tradíciách arménskeho koňaku a štedrou ochutnávkou.

10.-11. DEŇ 

„Arménsky Vatikán“ Edžmiacin (starý Vagharšapat) – sídlo patriarchu Arménskej apoštolskej cirkvi s hlavnou katedrálou a kostolmi svätých Hriphsime a Gajane a zrúcaninami unikátneho Chrámu bdejúcich Anjelov (Zvarthnoc). Cesta pod horou Aragac so zastávkou v dedinke Rja Thaza, obývanou kudskými jezidmi. Cestou do Tbilisi prehliadka dvoch klenotov arménskej stredovekej architektúry – kláštorov v lesoch nad Mordor pripomínajúcimi medenými baňami v Alaverdi: Haghpat a Sanahin – skvostné chrámy a akadémia arménskej apoštolskej cirkvi na zozname pamiatok UNESCO. Odlet z Tbilisi a návrat do Viedne, transfer do Bratislavy.

VSTUPY V CENE   I   KULTÚRNE PAMIATKY   I   NÁRODNÉ PARKY   I   FOLKLÓR   I   OCHUTNÁVKA VÍNA A BRANDY   I   PRIAMY LET   I   TURISTIKA*

VEĽKOSŤ SKUPINY: Maximálne 16 osôb.


CENA ZAHŔŇA: 

Medzinárodná letecká doprava (priamy let z Viedne). Spiatočný transfer BA-letisko-BA. Doprava na celej vlastným minibusom/terénne vozidlo. Ubytovanie v 3* hoteloch a kvalitných penziónoch s raňajkami, v Tbilisi v úplnom centre mesta s krásnym výhľadom, vždy v izbách s vlastným príslušenstvom. Každý deň obed alebo večera, vrátane nápoja. 1x typický obed u domácich s ochutnávkou miestnych špecialít. Vstupy do pamiatok a múzeí. Ochutnávka vína a gruzínsky večer so suprou, ochutnávka arménskeho koňaku. Služby slovensky/česky hovoriaceho sprievodcu.


CENA NEZAHŔŇA: 

Vstupné do sírnych kúpeľov v Tbilisi. Príplatok za jednolôžkovú izbu. Komplexné cestovné poistenie (možnosť objednať v CK).

POVINNÉ DOPLATKY: 

Letiskové a servisné poplatky 180 EUR.

*UPOZORNENIE: 

V programe zájazdu je zahrnutá turistika strednej náročnosti. V prípade záverečného úseku na hrad Chornabudži a skalné zuby kaňonu Birtvisi sa jedná o obtiažny strmý výstup, tento je však v oboch prípadoch možné vynechať a zostať na vyhliadke predtým (v oboch prípadoch čakanie cca 1 hodinu - tú si však možno vychutnať výhľadmi, ktoré ponúka).

V prípade záujmu / doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať. Na prihlásenie nám stačí zaslať údaje o cestujúcich formou prihlášky a my vám pošleme návrh zmluvy o obstaraní zájazdu spolu so zálohovou faktúrou.

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Destinácie

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 27,25 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,57 HRK
Turecká lira  EUR 9,79 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »