Sibír v zime - najexotickejšie kmene

Vorkuta je bližšie k severnému pólu než k Moskve. Mesto gulagov leží v Arktíde, v ruskej tundre na v Práve v tejto oblasti našej zeme žije najviac sobov na svete. Sob je tu svätý. 
foto: Ľuboš FELLNER Pretekár prechádza okolo pamätníka Severného Polárneho Kruhu. foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Fárali ste už v bani? Do tejto štôlne vojdeme. foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Jediné mesto sveta, ktoré leží priamo na polárnom kruhu. Prejdeme túto magickú čiaru otočení dozadu /uploads/Cover photo/L1001814.jpg Objaviť niečo výnimočné je ťažké. Toto je cesta na miesta, kde ešte nebol nikto. Skutočne unikátne d Najsovietskejšie mesto sveta - podľa denníka Guardian. O tom, že ide o najzápadnejšie mesto Európy v Privítanie dievčatami z kmeňa Komi. Sme tu delegácia, keďže naša cesta je vybavená cez samotnú vládu Otvorenie festivalu, tance ľudových súborov, prednesy súdruhov. Sme tu jediní turisti. Raz za rok prichádzajú nomádi na sobí festival. Putujú dlho, aby sem prišli a aby sa stretli s inými Táto žena kmeňa Nenetsov (Samojedov) sa volá Ninka a dlhou palicou riadi svoje soby. foto: Ľuboš FEL Kvalitné oblečenie je základom. No ak dodržíte pokyny BUBO, ktoré Vám zašleme dva mesiace pred Vašou Sobie stádo čaká na svojho vodcu. foto: František TAJCNÁR – klient BUBO Každoročne putujú vyše 1000 km a už nikto nevie či to nomádi vedú soby, alebo soby nomádov. foto: Ľu Urobíte si fotografiu s týmto nomádom z kmeňa Nenets? Alebo sa necháte povoziť na sánkach? Alebo si Je to ako Bachov Brandenburgský koncert č. 3. Z piáno do fortessimo. Pokojná atmosféra a vonku mínus Hlavné preteky na ulici Lenina sú vcelku rýchle. Na každom jednom zájazde sa festival koná na inom m Ľudia z BUBO sú jedinými turistami. Okrem nás ani jeden Vozenei sa na sánkach ťahaných sobmi v centre Vorkuty. Je táto fotografia z dnešného sveta? foto: Ľu Ako to, že o tomto sobom festivale nevedia iní? Je ohromný problém zrealizovať túto cestu, dostať pe Vorkuta a náš hotel, kde spal aj bývalý prezident Ruska Jelcin - na našom poschodí. Medzi nami na na Ochutnáme najlepšie destiláty oblasti, niečo čo sa vyrába iba TU v štáte Komi. Tá flaška vpravo mám Bubáčka Zuzka so ženami z kmeňa Komi. Kto je krajší?
foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Mile policajtky na triede Lenina. Áno uvidíme aj sochu Lenina. Ľudia sú tu neuveriteľne milí. Toto j Odchádzame najsevernejšou železnicou sveta, ktorá spája Európu s Áziou.
foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Túto trasu známu ako 501 dal postaviť ešte Stalin. Mierime z Vorkuty do Labytnangi.
foto: Ľuboš FELL V našom vlaku, na ktorý máme dlho vopred rezervované miesta máme v cene aj čisté prestieradlá a tak Naši susedia vo vedľajšom kupé. Kmeň Samojedov. Máme aj postele a prádlo v cene ako aj teplú vodu na Rýchlo sa zbratáme. Vo vlaku sa aj z našej skupiny vytvorí super partia. Prechádzame cez hory Polárn Hra na drumbľu, tlieskanie, spev, tanec. foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Roman pri jednlom z našich Trekolov. Hummer je ako angličák. 6x6 je ďalším ohromným uloveným zážitko A sme na mieste. Tu dnes v stane zo sobích koží prespíme. Budeme žiť, jesť s domácimi a presunieme s Čum (stan) kde sme mali našu kuchyňu. Pred ním sa sušia čerstvé sobie kožušiny. Vo vnútri je piecka Čum Nenetsov a chlapec, ktorého mama obliekla aby išiel von. V samotnom čume je plus 20 a BUBO dozri Portrét chlapca z kmeňa Nenetsov. Kapuca aj rukavice sú súčasťou kabáta. Čižmy sú taktiež zo sobej k Tieto detičky sú zlaté ako malí psíci Samojedi a malé biele sobíky. Každý si tu nájde svoj portrét, Ľuboš (opálený) s jednoročným nenetským chlapcom, ktorého mama predáva zmrznutého soba a sobie kože Poďte dnu, pozýva chlapec. Odchýlime koženú Nevesta vo vnútri jedného z čumov. Je v červenom kroji kmeňa Komi. Ona môže vstúpiť iba do ľavej pol V našom čume zabezpečíme kúrenie a aj kompletnú kempovú výstroj vrátane arktických spacích vakov. Je Nevesta sa vybrala nabrať nám vodu na čajík. Otočí kohútikom? Ako tu prebiehajú tie najjednoduchšie Nevesta rozbíja sekerou hrubý ľad v zamrznutej riečke. Toto nie je predsa možné... Ale je! Vitajte n Čerstvá ryba? Takto sa pripravuje vskutku excelentné jedlo nomádov. Stroganina. Nazvali sme ju Povozili sme sa na soboch, skútroch a teraz je čas ísť. Čakajú náš ďalšie dobrodružstvá.
foto: Ľuboš Prišli sa rozlúčiť obaja chlapci z nášho čumu. My sme spali vľavo, oni s matkou vpravo. Je úžasné, ž Náš dymiaci čum, naše Trekoly (6x6) a zapadajúce polárne slnko. foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Polárnymi horami smerujeme k mohutnej rieke Ob. Nikde nikto, anu jedno auto, ani jeden človek. Sever BUBO Trekoly v rade pred zamrznutým Obom. Ob má šírku 2 km a my sme ho prešli po zamrznutom povrchu. Obdorsk sa dnes nazýva Salekhard a je to vyše 400 rokov staré mesto so silnou kultúrou, ktorú cítite Kozácka pevnosť na najlepšou mieste s výhľadom do nekonečna. Salekhard je luxusom s vysvietenou pešo Pravoslávny kostol v ktorom je teplo. Postavil nemecký architekt. Za sovietov tu bol sklad zeleniny, Nádherné pravoslávne ikony. Zapálime sviečku na šťastné návraty všetkých cestovateľov. Máme na to pr Ďalší pohľad na zimný Salekhard. Doteraz ste o tomto meste nepočuli. Ďaleko od zvyšku sveta je pre s Jamal Iri nosí deťom na Jamale darčeky. Nám doniesol kožený certifikát o prekročení polárneho kruhu. Aj my me sa zastavili s Jamal Iri v detskom domove a doniesli deťom predčasne drobné darčeky. Máme š V centre Salekhardu si dávame medvedie mäso a Žena z kmeňa rybárov Chantov. Opäť niečo iné, opäť sme sa dozvedeli o trochu viac. foto: Ľuboš FELLN Liuba je najzachovalejším mamutom na svete. 1 ročné bábätko má 42 000 rokov. Nájdete ho v múzeum v S Reštaurácia Panorama je najluxusnejšou v meste. BUBO tu má rozlúčkovú večeru. Výhľad na celý Salekha BUBO sibírsky stôl. Na jednej strane väčšie dobrodružstvo, na druhej strane väčší luxus. Aj na Sibír Múzeum starých sovietskych lietadiel pred kvalitným letiskom v Salekharde. Odlietame zo Sibiri domov Akým darčekom dáte prednosť? Výrobkom zo sobiej kože, alebo klasika vodka a kaviár? foto: Ľuboš FELL Ľuboš v teplom domorodom oblečení v našom tábore. Skúsite aj Vy? foto: František TAJCNÁR
Destinácia: Rusko
Kód zájazdu: 1237705
Cena od: 2 990 €
Príplatky od: 468 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

22.11.2024 8 dní First Minute 2 990 € +468 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Svet je čoraz menší a v hľadaní originálu treba ísť stále ďalej a ďalej. Teraz vyrážame na jedno z posledných miest skryté pred masovým turizmom. Expedičný prechod z Európy do Ázie. Najsevernejšou železnicou cez Ural a terénnymi Trekolmi (6x6) do nedostupných polárnych hôr. Návšteva unikátneho sobieho festivalu a stretnutia s kmeňom Samojedov, Chantov a Komi. Najväčšie stáda sobov na svete a život ako z doby kamennej. Gulagy, mamuty a spanie v stane nomádov. Nanuk z ryby, sobie a medvedie mäso zapíjame sobou krvou. Buďte prvými turistami! Ochutnajte Sibír v skutočnej zime!

1. deň:
Odlet do Ruska, do najväčšej krajiny sveta. Na tejto ceste bude všetko úplne iné. Je to cesta pre ľudí, ktorí radi experimentujú. CK pre vás pripravilo zájazd na miesta, kde budete prví pred ostatnými turistami. Dbáme na bezpečnosť a cestu sme pripravili tak kvalitne, že ju zvládnete aj v týchto drsných podmienkach. S ministrom turizmu sme sa stretli v Bratislave aj vo Vorkute, podpísali exkluzívnu zmluvu a teraz máme pre našich klientov vskutku exkluzívny produkt. Vyrážame!

2. deň:
Vorkuta je bližšie k severnému pólu než k Moskve. Mesto gulagov leží v Arktíde, v ruskej tundre na večne zamrznutom permafroste. Z exotického letiska vyrážame po zasnežených cestách cez sovietske sídliská do stalinistického centra. Všade sneh a zima ako v ruskom filme. Vorkuta je piatym najväčším mestom sveta za polárnym kruhom, nevedú do nej žiadne cesty, je ďaleko od okolitého sveta a opisuje sa ako posledné sovietske mesto (Guardian). Dymiace komíny, paneláky, UAZy a Lady. Socialistická exotika na prvý pohľad.
Vorkuta existuje preto, lebo sa v okolí nachádzajú bane na veľmi kvalitne čierne uhlie a náleziská ropy. Boli ste už v šachte? Ako sa šachta razí? Ako sa odsáva vzduch, ako sa dostáva uhlie von? Posadíte sa do elektrického vozíka a zazvoníte si na zvone ako správni baníci? Namaľujte si svoj vlastný suvenír! Navštívime prvé a jediné múzeum ropy na svete a vy, aj keď neviete maľovať, sa stanete na chvíľu umelcami. Budeme maľovať ropou. Pôjde o tisícročné symboly neznámeho ugrofínskeho kmeňa Komi. Ochutnávka niekoľkých druhov klobás zo soba. Ochutnávka čerstvých rýb zo Sibíri. Údených ale aj surové sašimi a stroganinu – na tenučké plátky nakrájaná surová zmrazená ryba, ktorú mi v CK voláme nanuk z ryby. Je to výborné. Ochutnávka špecializovaných alkoholických nápojov z oblasti Komi. Vodka, sibírske jahody a čučoriedky a na zaver 40% Elixír života zo 40 druhov sibírskych byliniek. Máme tu skvelého lokálneho sprievodcu, ktorý nám chce ukázať všetko.
Vorkutu prejdeme celú kol do kola aj s jej monumentmi. Pamätník Lenina, Kirova, vrtuľníka, soba a polárneho kruhu. Stretávame veľmi milých potomkov väzňov z gulagov. Každý tu má svoj silný príbeh. Vy ste v tejto oblasti významnou exotikou, dostáva sa vám značnej pozornosti. Navštívime Dom kultúry baníkov, ktorý je najkrajšou stavbou mesta. Divadlo, postavene za stalinských čias väzňami z gulagov za tridsať dní.
Ubytovanie v jednoduchom hoteli v centre mesta. Aj počas festivalu máme cez ministerstvo hotel rezervovaný a to najlepšie izby, v ktorých spal aj bývalý prezident Jeľcin. Hotel je však jednoduchý a zodpovedá rozvoju turizmu v meste. Základom je, že bude teplo, a to bude! Prekvapujúco kvalitné suši. Prvá noc v exotickej Arktíde v najzápadnejšom meste Európy.

3. deň:
Otvorenie festivalu, tance ľudových súborov, prednesy súdruhov. Ideme za mesto, kde sa po prvý raz stretneme s nomádmi a ich sobmi. Sme tu jediní turisti, iba my a oni. Putovali dni a týždne, aby na festival prišli. Veľmi silné stretnutie. Toto nie sú etnickí Rusi. Odetí v sobích kožiach, z ktorých im trčí iba malá časť tváre, sú už na prvý pohľad značne exotickí. O chvíľu začneme rozlišovať medzi kmeňmi Komi a Nenets. Soby sú zapriahnuté do saní (narty) a nomádi dlhou palicou (khorei) poháňajú a riadia svojich miláčikov. Potom sa presunieme k pamätníku polárneho kruhu, okolo ktorého prechádzajú jednotliví pretekári. Následne budeme z najlepšieho miesta pozorovať preteky a finále na ulici Lenina. Neľútostný boj dvojíc medzi panelákmi. Povozíte sa na saniach (2 €)? Kúpite si sobiu kožu (70 €)? Ručne vyšívané kožené čižmy, v ktorých vám nikdy nebude zima (220 €)? Výhodou festivalov je, že práve sem donesú domorodci svoje umelecké výrobky. Celý rok tvoria a tu si môžete kúpiť výrobok, ktorý nikto iný nebude mať.
Alebo si iba budete vychutnávať bláznivé preteky sobích záprahov? Zažijeme aj tento rok polárny ohňostroj? Alebo polárnu žiaru? Vysvetlíme si pri vodke uralské jazykové skupiny, medzi ktoré patrí aj maďarčina, ale práve aj jazyky Komi a Samojedov. Jazyk Samojedov (Nenčina) je pod ochranou UNESCO.

4. deň:
Kúpime si magnetku s nápisom Vorkuta stolica mira = Vorkuta, hlavné mesto sveta a vyrazíme na železničnú stanicu. Máme rezervované miesta vo vlaku, ktorý prechádza jednou z najexotickejších železníc sveta až do Labytnangi. Josif Stalin sem dal vystavať železnicu číslo 501 z mesta Čum. Stále ide o neuveriteľné dielo. Mrazy tu bežne dosahujú päťdesiat stupňov pod nulou a zima so snehom trvá osem až deväť mesiacov v roku. Nikde nič, žiadna cesta, iba drsná príroda a naše koľaje. Vystúpime v Čume, a kým nám vymenia elektrický rušeň za parnú lokomotívu, si pozrieme sibírske mestečko pánu bohu za chrbtom. V žiadnom obchode tu nedostanete vodku. Opiť sa v týchto podmienkach je značne nebezpečné. V teplom kupé si môžete aj ľahnúť – posteľná bielizeň je v cene. V samovare je vždy teplá voda, ktorá je tiež v cene. Vlak môže v prípade metelice, zasnežených koľajníc výrazne meškať. Charp je ďalším mestom, kde sa zastavíme na dlhšie. Práve tu si odpykával trest Michail Chodorkovskij, bývalý šéf ropného koncernu Jukos a bývalý najbohatší Rus. Prešli sme pohorie Ural a tým pádom sme sa dostali z Európy do Ázie a vstúpili na Sibír. Výhľady z vlaku sú neuveriteľné. Uvidíme už dnes prvé veľké sobie stáda? Opäť veľká šanca vidieť auroru borealis – polárnu žiaru. Veľmi pravdepodobne sú v našom vlaku aj kmene Samojedov. Opäť máme teda šancu dozvedieť sa viac.

5. deň:
Nastúpime na obrovské terénne autá Trekol a vydáme sa do drsnej prírody. Všade sneh a ľad a naše 6x6 s obrovitánskymi kolesami idú krížom prírodou do neznáma. Podobne ako ruskí piloti aj šoféri Trekolu sú neuveriteľne zdatní jazdci. GPS majú v hlave, poznajú cesty tundrou, korytá zamrznutých riek a jazier. Už iba samotná cesta je silným uloveným zážitkom. Drsná okolitá príroda a my počas celej cesty nestretneme žiadne iné auto. Iba my a arktická Sibír.

A zrazu na nádhernom mieste stojí náš čum, náš stan zo sobích koží a z jeho vrcholca stúpa dym. Už nás očakávajú. Otec – brigadír, manželka a otcova matka, ich malé deti, polárne psy a soby. Vonku je všade sneh, drsný mráz, aký dokáže byť iba tu na Sibíri, no vo vnútri je príjemné teplo. Domorodci nepoznajú turistov a nevedia, čo chcete vidieť. No oni veci robia tak ako vždy a to je pre nás tým najexotickejším. Kto stavia čum? Ako dlho to trvá? Kto vyberá miesto pre čum? Aký je spôsob stavania? Ako dlho sú na jednom mieste? No hlavne veci uvidíte na vlastne oči. Nepýtajte sa, koľko máte sobov. To je, ako keby ste sa spýtali u nás, koľko máš na účte peňazí. No počet sobov je v živote týchto nomádov tým najdôležitejším a tvorí celý majetok ako aj status rodiny. Život týchto nomádov je absolútne unikátny a inde na svete už vymizol. Migrujú ročne vyše 1000 km a nikto vlastne nevie, či to ľudia vedú sobie stáda, alebo soby ľudi. No takto podobne to muselo vyzerať pred 30 000 rokmi. Ťažké podmienky zoceľujú ľudí a zjednocujú ich v ich vlastnej unikátnej kultúre.

Je neuveriteľne, že takíto ľudia ešte na našej planéte žijú a ešte prekvapujúcejšie, že sem žiadni turisti nechodia. Patríte k prvým!Naučíte sa robiť nite zo sobích šliach? Oblečiete si následne domorodý kožený kroj? Teplá kapucňa aj palčiaky sú k šatám prišité.Surová ryba, surové sovie mäso, sobie srdce, sobí jazyk. Trúfnete si aj na sobiu krv? Odkiaľ majú vodu na skvelý čaj? Odkiaľ majú vitamín cé?
Zajazdíte si na sobovi? Sú krajšie sobie mláďatká či malí Samojedi odetí v kožušinách? Alebo ich otužilé, do klbka skrútené psy? Expedičné polárne spacáky pre vás zabezpečíme a donesieme na miesto. Pôjde o jeden z vašich najsilnejších cestovateľských zážitkov. Spánok v típí pri -30 až -40 stupňov jednu noc určite zvládnete. No títo ľudia tak žijú každý každučký deň.

6. deň:
Raňajky s nomádmi. Už ste sa konečne naučili zatvárať čum tak, aby nám nefúkalo dovnútra. Viete ako ženy sušia mužom topánky. Čím kúria a kde naberajú vodu. Už vieme, na čo je sekera. Vieme, ako sa obliekajú a kde spia mladomanželia a kde svokra. Viete, či vaša rodina verí v pravoslávneho Mikuláša, alebo v šamanistického Numa (dobro) a Nga (zlo). Alebo vyznávajú všetkých?
Hranie so sobmi a pozorovanie tvrdého života. Každý deň je to iné, každý deň sa niečo čudné udeje. Títo ľudia žijú vo veľmi úzkom súzvuku s prírodou. Rozprávajú sa so stromami, so sobmi, s vetrom. Medveď je pre mnohé kmene posvätný a ak ho niektoré zabijú vystroja obrovský ďakovný ceremoniál. Verme, že silný boh vetra Kotura, bude oddychovať. Keď tu začne fúkať, dokážete sa stratiť aj päť metrov od čumu. Sme v drsnej prírode severu a žiadna appka nám nepomôže. No máme so sebou skúsených sprievodcov a pred odchodom dostanete pokyny, kde vám jasne povieme, čo si zbaliť a ako sa správať, aby ste prežili a užili si jedni z najlepších cestovateľských chvíľ vášho života. Obed s nomádmi, rozlúčka a návrat do civilizácie. Chutí vám viac vodka Tundra či Polárnij Ural? No pozor, v tundre sa piť neodporúča. Stále neuveriteľná cesta pokračuje prekročením rieky Ob. Povodím ide o najväčšiu rieku Sibíri. Na zájazde Orlí lovci vidíme začiatok tejto rieky, tu má Ob šírku vyše dva kilometre. Prejdeme Trekolmi po zamrznutom povrchu, alebo využijeme kompu? S mostom nerátal ani všetkého schopný Stalin. Ubytovanie v hoteli, ktorý podobne ako ten vo Vorkute patrí medzi dva najlepšie v meste.

7. deň:
Sme v jedinom meste na svete, ktoré leží priamo na polárnom kruhu – víta nás Salekhardt – mesto s vyše štyristoročnou históriou. Ak bola Vorkuta stalinistická, Salekhard je bohatý s kultivovanými ľuďmi. Hlavné mesto Jamalsko-Nenetskeho autonómneho okruhu, oblasti, ktorá je rozlohou dvakrát väčšia než Nemecko. Práve tu sa nachádza najviac sobov na svete (až pol milióna), najväčšie zásoby zemného plynu na svete a mesto je preto bohaté. V roku 1595 mesto založili kozáci Obdorsk a následne dlho išlo o najsevernejšie mesto Ruska. Prehliadku začneme práve tu, pri starej kozáckej pevnosti s ideálnou polohou s výhľadom do nekonečna. Zamrznutý prístav a širokánsky Ob. Ako väzeň tu pobýval aj Lev Trockij.
Pamätník severného polárneho kruhu. Jamalci tvrdia, že práve tu sídli pravý Santa Claus, ktorého tu volajú Jamal Iri. Detičky ho milujú, veď nosí deťom darčeky. No je aj patrónom cestovateľov, ktorých prevádza cez polárny kruh.
Stretneme ho?
Salekhard je mesto prekvapujúco zaujímavých múzeí a my ich uvidíme! Múzeum sovietskych lietadiel a helikoptér. Múzeum s najlepšie zachovaným mamutom sveta. Ljuba je malý mamutík starý 42 000 rokov. Je rozkošný a ide jednoznačne o najzachovalejšieho mamuta sveta. Kostra veľkého mamuta, celá kostra včítane hlavy je originálom. Všetko toto sa zachovalo tak kvalitne z dôvodu zamrznutia v permafroste. Nesmieme zabudnúť na múzeum, kde si ukážeme kroje kmeňov Samojedov a rybárov z kmeňa Chantov, ktorých je tu viac ako v okolí Vorkuty. Tu si vysvetlíme aj rozdiel medzi tundrou a tajgou. Budeme mať silu na návštevu etnoparku kmeňa Chantov?
Posledné nákupy suvenírov, obed v reštaurácii Ochota, kde skúsime ako chutí bobor a medveď a rozlúčková večera v luxusnej reštaurácii Panorama vysoko nad mestom. Jeden z dvoch najlepších hotelov v meste.

8. deň:
Intenzívny program je za nami, posledná prehliadka, vlastné zážitky. Plní zážitkov a s nabalenými suvenírmi: prášok z rohu soba s bylinkami funguje ako afrodiziakum, či Ivan čaj, ktorý predlžuje život a robí vás šťastnými. Kúpili ste ckn šamana (penzer)? Alebo ste ostali pri kaviáre a vodke?
Ide o neuveriteľný program. Väčšina z týchto vecí nie je známa. Prečo? Lebo o nich svet nevie. Najzachovalejší mamut je doslova rozkošný, no do múzea, ktoré je tak ďaleko, turisti neprídu. Detičky odeté v kožiach tak, že im trčia iba šikmé oči, sú rozkošné tiež. A vy ste boli pri tom. Odlet z Jamalu, ktorý v jazyku Samojedov znamená koniec sveta cez teplú Moskvu domov.

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,34 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 31,19 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť všetky »