Arménsko - krajina starých kresťanov

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1086618
Cena od: N/A
Príplatky od: N/A
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

Je nám ľúto, ale tento zájazd bol už vypredaný a neobsahuje žiadne termíny. Vyberte si prosím iný zájazd.

Popis zájazdu

Mystické a divoké, pohostinné a stále veľmi patriarchálne. Arménsko, učupené na rozhraní dvoch kontinentov, je oddávna územím, ktorým prechádzali veľké civilizácie. Málokto vie, že práve Arménsko sa v roku 301 stalo prvou oficiálne kresťanskou krajinou na svete. Pri cestách za takmer zázračne zachovanými starobylými kláštormi nás budú viesť fascinujúce kamenné „chačkary“ a spoznáme krásy rozorvaných sopečných pohorí, náhorných plošín a hlbokých údolí. Od postsovietskeho Jerevanu, vystavaného z červeného tufu, až po nedostupný Tatev, Arménsko je krajinou pre skutočných dobrodruhov. Tvoria ho ľudia, žijúci vo svete vlastných tradícií, pre ktorých sú návštevníci stále skôr pútnici ako turisti. Pri ich povestnej pohostinnosti sa určite nevyhnete ochutnávke miestneho chleba „lavaš“, exotických korenín, či ďalších špecialít. A potom je tu koňak! Podľa znalcov je arménsky Ararat najlepší na svete. Obdivne ho vychutnával aj Winston Churchill, tak prečo by ste sa ním nemohli odmeniť aj vy?


PROGRAM:
1. - 2. deň:
Odlet a prílet. Tajuplné kláštory Haghpat a Sanahin (UNESCO), postavené za vlády kiurikianskej dynastie, sú zástupcami typickej byzantskej architektúry 10.-13. st. Dilijan, známe svojou čarovnou prírodou a tradičnou architektúrou.

3. deň:
Najväčšie arménske jazero „modrá perla Kaukazu“. Ľudia, ktorí sem kedysi dávno prišli a usadili sa tu, ho pomenovali Sevan, teda Čierne jazero. Kláštor Sevanavank, jedna z ikonických pamiatok Arménska a možno najviac fotografovaná časť jazera Sevan. Historický cintorín Noratus posiaty takmer tisíckou starobylých khachkar – arménskymi krížmi, symbolom celého arménskeho národa. Je ich tu toľko, že si miesto vyslúžilo prezývku “more khachkar“. Prechod cez slávny priesmyk Selim Pass s výškou 2410 metrov patrí k najvyšším priesmykom celého južného Kaukazu. Zástavka na starej Hodvábnej ceste, kde stavitelia po sebe zanechali najlepšie zachovanú karavanseraj v Arménsku. Tu sa kedysi ukladali na spánok obchodníci a ich zvieratá, aby nabrali sily po výstupe a na ďalšie ráno mohli hory opustiť.

4. deň:
Zorats Karer alebo Karahunj prezývaný „arménsky Stonehenge“. Podľa vedcov pohrebisko z doby bronzovej a podľa iných zdrojov, miesto odkiaľ sa pozorovali hviezdy. Takmer 222 menhirov rôznych veľkostí či tvarov, pričom tie najťažšie kamene majú aj 10 ton. Jazda svojho času najdlhšou lanovkou sveta „Krídla Tatev“ (r. 2010, dĺžka 5,7 km). Dych vyrážajúce výhľady na kaňon Vorotan. Kláštor Tatev, bývalé sídlo jednej z najvýznamnejších arménskych stredovekých univerzít, Univerzity Tatev. Skalné mesto Starý Khndzoresk, pripomínajúce tureckú Kappadokiu.

5. deň:
Majstrovské dielo stredovekej arménskej architektúry 14. st. kláštor Noravank v obkolesení červených skál. Kamenné reliéfy a tvár samotného Boha. Vajoc Dzor, preslávená vinárska oblasť Arménska, ktorá je považovaná za jednu z najstarších kolísok pestovania hrozna a výroby vína. Ochutnávka vín v miestnom vinárstve v dedinke Areni. Posvätná hora Ararat. Opradená príbehmi a legendami, ktoré hovoria o potope sveta a o korábe, ktorý tu kedysi na hore pristál. Kláštor Khor Virap, podľa legendy miesto uväznenia sv. Juraja považované za prvé miesto, odkiaľ vôbec kresťanstvo v Arménsku vzišlo z „podzemia“ a stalo sa novým vládcom.

6. deň:
Stredoveký jaskynný kláštor Geghard (UNESCO), kedysi chránil kopiju, ktorou bol prebodnutý bok Ježiša Krista, od nepamäti obľúbené miesto pútnikov. Chrám Garni, najstaršia zachovaná stavba na území Arménska (1. st.). Bývalý pohanský chrám slnka, neskôr letné sídlo arménskych kráľov. Slávny arménsky koňak Ararat. Pili ho W. Churchill, A. Christie či F. Sinatra. Boli tu prezidenti, Platini aj skupina Deep Purple. Je tak skvelý, že od Francúzov dostal výnimku nazývať sa slovom koňak. (ochutnávka a prehliadka pivníc).

7. deň:
Jerevan, hlavné mesto Arménska a jedno z najstarších permanentne obývaných miest na svete. Vyhliadka zvaná Kaskáda, námestie Republiky s tancujúcimi fontánami, obrovská socha „Matka Arménska“, farby vône a chute miestnej tržnice Rynok.

8. deň:
Echmiadzin – bývalé hlavné mesto Arménska, centrum arménskej pravoslávnej cirkvi, často nazývaný ako „arménsky Vatikán“. Kostol Hripsime (UNESCO) a Katedrála postavená na mieste, kde mal sv. Juraj božskú víziu o zväzku svetla dopadajúcom na zem. Ukrýva kopiju, ktorou bol Kristus prebodnutý na kríži, fragment z Noemovej archy a kúsok svätého kríža. Veľkolepé ruiny katedrály Zvartnots (UNESCO) podľa legendy postavenej na mieste, kde sa stretol sv. Juraj s arménskym kráľom Trdatom III.. Presun do Tbilisi.

9. - 11. deň:
Odlet z Tbilisi domov (9. deň v skorých ranných hodinách) alebo predĺženie programu o Gruzínsko: Tbilisi a gruzínsky folklórny večer. Skalné mesto Uplistsikhe. Gori, rodisko a múzeum diktátora Stalina. Mtskheta (UNESCO), najposvätnejšie miesto Gruzínska. Kaukaz, prejazd vojenskou cestou do hôr na sever. (Pevnosť Ananuri, Kazbegi a kostol Sv. Trojice v nadmorskej výške 2200 m. ). Odlet domov.


MAXIMÁLNA VEĽKOSŤ SKUPINY
16 OSÔB


V termíne 24.05. - 3.06.2020 predĺženie o Gruzínsko.

V termíne 08.10. - 18.10.200 predĺženie o Gruzínsko.


CENA ZAHŔŇA:
Leteckú dopravu,

mikrobusovú dopravu podľa programu,

ubytovanie v 3* hoteloch /penziónoch s raňajkami,

5x večere, vstupy,

ochutnávku vína, arménsky večer,

sprievodcu CK,

poistenie proti insolventnosti

CENA NEZAHŔŇA:
Lanovku,

komplexné cestovné poistenie

OSTATNÉ DOPLATKY:
Letiskové a servisné poplatky 250 €,

za predĺženie o Gruzínsko (9. - 11. deň) vrátane gruzínského folklórného večera, vstupov a 1 večere 290 €,

za 1/1 izbu 197 € (9 dní), 237 € (11 dní)

Sprievodca:
Andrea Turanská

vyberte si ubytovanie
Európska cestovná poisťovňa


Destinácie

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 27,25 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,57 HRK
Turecká lira  EUR 9,79 TRY
Americký dolar  EUR 1,17 USD

Zobraziť všetky »